Jump to content
Depanatorul

Propun o ideie , daca sunteti deacord

Recommended Posts

Ma gandeam la un proiect 1337IM (idee propusa de pax cu ceva timp in urma) prin care sa fac p2p prin socket cu un server care doar trebuie deschis si un client care il poate avea oricine ce se conecteaza pe ipul serverului iar transferul de date sa se faca encriptat asimetric (un RSA ceva din SSL). Pentru inceput va fi exact ca un chat, oricine poate trimite mesaje oricui iar clientul sa creeze si / sau sa incarce un profil tinut pe masina cu serverul deschis si pe viitor adaugata o lista de ignore si alte lucruri etc. Ca lista de prieteni mi se pare relevant ca oricine sa poata vedea pe oricine exact ca pe chat ca oricum nu o sa fie asa multi, eventual cu optiunea de logare invisible. M-am gandit la tot si este 80-90% realizabil, restul procentelor raman fiindca n-am inca experienta practica si in caz de serverul e tinut cumva pe un host cam cum trebuie configurat, iar daca intervine php deja nu mai stiu. Timp banuiesc ca o sa am pana in 2011 :).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...