Jump to content
euMahu

42 de persoane sunt audiate la DIICOT pentru fraude IT

Recommended Posts

Procurorii DIICOT au f?cut, mar?i diminea??, 42 de perchezi?ii domiciliare in Constan?a, Neam?, Bra?ov, Olt, Maramure?, Cluj ?i Dolj.

În timpul ac?iunii au fost ridicate calculatoare ?i dispozitive de stocare a datelor informatice. Procurorii au stabilit c? Cristian Ciuva? ?i C?t?lin Zlate au constituit un grup infrac?ional organizat

Metoda: C?t?lin Zlate a ob?inut, prin intermediul unor aplica?ii informatice, datele unor conturi VoIP, pe care le-a folositpentru efectuarea de apeluri. Astfel, a putut apela numere cu supratax? din str?in?tate, ob?inând bonusuri Ulterior, pentru a ob?ine sume de bani mai mari a constituit o societate care a încheiat contracte cu de?in?tori de numere cu supratax?, ob?inând astfel un procent mult mai mare din valoarea apelului.

Inculpa?ii au folosit o aplica?ie care caut? pe internet servere care au alocate numere VoIP, pentru ob?inerea datelor conturilor, iar dup? identificarea acestora, prin atacuri informatice, identific? numele de utilizator si parola de conectare la server.

Cu datele conturilor VoIP, folosind o aplica?ie destinat? efectu?rii de apeluri telefonice de pe un calculator, denumita "Zoiper", acuzatul efectua apeluri c?tre numerele cu supratax?. Folosind datele ob?inute în mod fraudulos (adresa IP a serverului VoIP, numele de utilizator ?i parola aferent?) acesta ini?ia apelul, care trecea prin serverul VoIP, iar prin internet, ajungea la num?rul de destina?ie.

Astfel, în perioada octombrie 2009 - februarie 2010, Acuza?ii au efectuat circa 23.500 de apeluri, cu o durat? total? de peste 315.000 minute, prejudiciind astfel societ??i din România, Africa de Sud, Marea Britanie, Italia, SUA. Mai mult decât atât, membrii grup?rii au efectuat ulterior, în perioada februarie - 6.12.2010, prin intermediul companiei Shadow Communication Ltd., un num?r total de 1.541.187 de apeluri frauduloase, respectiv 11.094.167 minute de convorbiri.

*sursa antena 3

Link to comment
Share on other sites

O suma asa mare atrage atentia asupra acelor numere cu suprataxa care banuiesc ca is in numar mic fata de cate sipuri au folosit. Iar aia nu erau asa prosti sa vada cum le este umpluta factura de apeluri catre diverse rahaturi asa ca au investigat. Sa le ataci / folosesti prin socks / proxy ia extrem de mult, sa "creezi" o persoana si date imaginare care sa sustraga banii in locul tau e iarasi prea complex si in final ar fi fost prea simplu daca doar toate astea ar fi fost cauza depistarii baietilor :).

Link to comment
Share on other sites

Au fost si in bloc la mine, azi pe la 6:30 :))

Ziceam ca au venit dupa mine, dar cand colo aveau treaba cu vecinu de sus ;)).

Cand am iesit sa plec la scoala (pe la 7 si ceva) le-am vazut duba, cred ca se pregateau sa plece, era alba, arata aproape ca un hammer, iar inauntru am vazut cand a aprins unul o lanterna, avea cagula si inca o chestie care semana cu o masca de gaze...

Link to comment
Share on other sites

Au fost si in bloc la mine, azi pe la 6:30 :))

Ziceam ca au venit dupa mine, dar cand colo aveau treaba cu vecinu de sus ;)).

Cand am iesit sa plec la scoala (pe la 7 si ceva) le-am vazut duba, cred ca se pregateau sa plece, era alba, arata aproape ca un hammer, iar inauntru am vazut cand a aprins unul o lanterna, avea cagula si inca o chestie care semana cu o masca de gaze...

Ce ziceai ? M-au prins, CE SA FAC ???

MA OMOR PE MINE SAU PCU ?:)))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...