Jump to content
yceman

Help Tv Problems

Recommended Posts

bai deci am un televizor orion prin bucatarie.

m-am jucat eu pe telecomanda si am sters niste programe.

Adica de la 14 sare la 16 ca am sters eu pe 15.

Din telecomanda am incercat sa fac orice..toate butoanele la rand. Nimic nu merge. Tind sa cred ca telecomanda nu mai e asa buna.

Intrebarea care e: E vreo metoda de master reset a tv`ului ? sau daca il scot din priza o perioada isi revine ?

P.S: Am incercat telecomenzi de la alte televizoare si nu au mers. Daca stie cineva alta firma care merge la Orion ...

Link to comment
Share on other sites

ai hackuit tv-u...trebuie sa ai prin menu ceva reset ...ce model e?

metoda moldovineasca: lasa-l stins catea ore,poate nu memoreaza modificarile alea

nu stiu modelu..e cam vechi..bai pe telecomanda nu prea pot sa fac multe. vad ca la multe butoane nu reactioneaza.

si la metoda moldoveneasca...chestia asta e de acum 4 zile. Vreau sa stiu daca il tin scos din priza.. isi va revenii la loc ?

Link to comment
Share on other sites

nu stiu modelu..e cam vechi..bai pe telecomanda nu prea pot sa fac multe. vad ca la multe butoane nu reactioneaza.

si la metoda moldoveneasca...chestia asta e de acum 4 zile. Vreau sa stiu daca il tin scos din priza.. isi va revenii la loc ?

Cauta eventual un manual de utilizare.

OFFTOPIC: daca nu gasesti incearca metoda ruseasca :>,scoate-l afara si tinel in frig 2-3 zile ca sa nu se supraicalzeasca componentele.Daca ai noroc poate se si reseteaza de la temperaturile negative :-T.

Link to comment
Share on other sites

@yceman_yceman glumeam si eu :P,acum de sarbatori alcoholu' asta e o boala grea:-".

Chestia cu rusii m-ai zis-o un coleg de facultate cam in felul urmator.Hackerii rusii is atat de buni si priceputi pentru ca ei chiar daca nu au bani de componente pc scumpe scot unitatea afara in frig si ii dau overclocking la maxim.Silly i know :))

Link to comment
Share on other sites

Stai linistit,nu e din telecomanda.Eu am un Tv LG si am o optiune sa sar canalele.Daca e activata si dai de pe 15 si e setat sa sara postul 16 ,de la 15 automat se duce la 17.

Uita-te bine in menu la reglare/cautare/adaugare post nou.

Nu stiu sa iti explic pas cu pas pentru orion,daca vrei iti explic cum e la mine !

Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis

Presupun ca Orion-ul ala are meniu de LG ca asa erau toate pe vremuri.

1. Intra pe un canal gol neprogramat. Sa zicem 99.

2. Cauta un post tv folosindu-te de meniul de cautare frecvente.

3. Ar trebui sa ai optiunea de a da save pe ce canal al televizorului doresti chiar daca tu esti pe 99. Deci setezi canal 15 pentru ca ala lipseste. Probabil ai 2 culori, rosu si verde sau galben si verde. Cand dai save se schimba culoarea numarului de canal.

4. Salveaza pe 15 postul respectiv.

5. Backup reusit :)

Sper ca am nimerit-o. Nu am mai reglat un tv de ani de zile :)

Link to comment
Share on other sites

@neme ...as fi facut asta dar multe butoane de pe telecomanda nu functioneaza. Ca asa as fi bagat pro tv`u pe un canal care e liber si mergeam fara un numar..dar nici asta nu merge. Ma gandeam daca e scos din priza sau cablu tv din spate scos se reseteaza dupa o perioada.

O sa incerc cu o telecomanda universala sa vad daca merge.

Am incercat adineaurea cu o telecomanda de LG sperand ca merge dar slabe sanse.

Multumesc oricum.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...