Jump to content
phreak

Carti - C, TCP/IP + Networking, ASM

Recommended Posts

"ma plictisesc foarte repede si imi pierd interesul, nu am stare, nu am rabdare."

Pana gasesti tu cartile alea scrise de ritchie in colaborare cu george carlin pune si citeste chestii plictisitoare , pune si lucreaza cu tcp/ip - fa un sniffer, un raw packet sender ceva.

In domeniul asta cam singura satisfactie e sa depasesti obstacole, sa cauti o rezolvare la o problema pana-ti ard creierii ca dupa aia sa te simti dumnezeu ca ai reusit s-o rezolvi. Tu deja ai inceput sa-ti pui obstacole nu sa le depasesti..

Link to comment
Share on other sites

Despre protocoalele populare,uite aici o carte bine structurata si tradusa in romana(am citit si eu un pic din ea si mi s-a parut o lectura placuta):

http://dl.dropbox.com/u/7487285/TCP-IP.pdf

Despre assembly uite aici o carte foarte buna(stiu ca are 1300 de pagini,nici eu nu am vrut sa o citesc cand am vazut cate pagini are dar prima pagina m-a convis sa incep sa o citesc,este bine structurata,explica omul cat se poate de mult si nu cere sa cunosti ceva inainte sa te apuci sa o citesti):

http://dl.dropbox.com/u/7487285/aoa.pdf

Link to comment
Share on other sites

"ma plictisesc foarte repede si imi pierd interesul, nu am stare, nu am rabdare."

Pana gasesti tu cartile alea scrise de ritchie in colaborare cu george carlin pune si citeste chestii plictisitoare , pune si lucreaza cu tcp/ip - fa un sniffer, un raw packet sender ceva.

In domeniul asta cam singura satisfactie e sa depasesti obstacole, sa cauti o rezolvare la o problema pana-ti ard creierii ca dupa aia sa te simti dumnezeu ca ai reusit s-o rezolvi. Tu deja ai inceput sa-ti pui obstacole nu sa le depasesti..

Probabil ai dreptate, intr-o anumita masura, dar mie imi face placere sa citesc dintr-o carte palpabila. Nu sa stau 5 ore in sir cu ochii in monitor sa citesc dintr-un PDF. O fi cum ai spus tu, poate pentru mine e altfel si anume dorinta de a fi cat mai informat (de aici multe avantaje).

Paul4games: multumesc pentru reply, art of assembly am auzit si eu de ea, am sa tin cont.

Am uitat sa mentionez, ca as dorii sa cumpar cartile respective. Nu sa citesc la calculator (cred ca am lamurit in primul post). Si da, stiu: "trage la imprimanta pdf-uri", dar prefer cartile inainte de asta.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca le gasesti undeva pe net de cumparat sau in librari,btw la the art of assembly ar fi bine chiar daca nu o sa citesti dintr-un .pdf sa ai si un calculator langa tine deoarece la unele lucruri iti va fi mai usor sa faci pe calcualtor operatiile cu biti sau chesti de genul...

Am luat in considerare acest aspect (si logic, normal). Cat despre ideea practicii la calculator este plauzibila si fireasca. Fara practica nu faci nimic. Dar as dorii sa stau la calculator atunci cand este necesar, iar atunci cand fac teorie sa stau cu cartea in mana si doar cu gandul "in" ea si la ea, altfel ori sare un film in ochi ori se iveste o distractie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...