Jump to content
Patrunjel

Challenge #1

Recommended Posts

Salut. E prea liniste pe forum, si m-am gandit sa ne punem umpic alunele la treaba, si astfel am hotarat sa fac niste challenge-uri.De regula, vor cere 80% ingeniozitate si 20% cunostinte de programare si algoritmica.Va urez succes !

Reguli : -Orice inseamna cod, cu orice legatura cu rezolvarea, va fi postat pe ideone sau un site similar.

-Orice pont legat de rezolvare va fi pus intre tag-uri spoiler (nustiu sigur daca avem pe forum :) )

-DACA CINEVA INCEARCA, ORICAT DE REA AR FI REZOLVAREA, NU VA LEGATI DE OM DE-AMPULEA !!! Daca ai de dat un sfat da-l, daca nu, lasa omu' in pace.Ca sanctiune pentru nerespectarea acestei reguli veti primi...nustiu...o pula-n gura :) nu-s administrator ca sa sanctionez altfel :))

-Primul care a postat rezolvarea (corecta) la challenge-ul anterior va fi mentionat pe urmatorul challenge, ca recompensa :)

-Ca in challenge-ul de acum, ma voi folosi de unele "bube" ale limbajului C++, deci va rog sa dati raspunsul tot in C++, fiindca poate la alt limbaj se poate face chestia aia mai usor...deci vreau raspuns in C++, eventual pseudocod in unele cazuri

- Fara STL! Nu scrieti mii de linii de cod ca sa aveti nevoie de STL. STL a fost conceput pentru a face munca programatorilor mai usoara, si pentru a-i ajuta sa-si faca treaba mai repede, dar trebuie sa te descurci cu un algoritm la perfectie, inainte sa folosesti echivalentul in STL.

Good luck!

Asa, deci task-ul vostru este urmatorul : Vreau o functie care, la sfarsit, returneaza o matrice.Nu trebuie sa fie declarata globala, nici sa apara in argument la declararea functiei.Vreau niste cod sursa in care sa imi returnati o matrice.

Pentru a standardiza lucrurile, functia va prelua ca argument o matrice cu niste valori, va copia valorile in alta matrice, apoi va returna matricea respectiva.

Edit: Pentru a diferentia rezolvarile de intrebari, sau discutii generale, va rog sa evidentiati cumva ca puneti o rezolvare.Scrieti cu rosu rezolvare la inceputul postului, asa REZOLVARE! . Tagu' e : [c olor=red] pula-n cur [/ colo r] fara space-uri.

Edited by Patrunjel
Link to comment
Share on other sites

Desi te ajuta, STL de multe ori te transforma in robot care stie un catralion de functii, structuri de date, plm, pe de rost, in loc sa te faca sa fii tu ingenios, pe pula ta :) La proiectele mari e normal sa folosesti STL... "The only reason for reinventing the wheel is for understanding how wheels work" se aplica si la STL :)

PS: Daca aveti intrebari legate de cerinta, intrebati, stiu ca de multe ori ma exprim ca o pula flasca :)

Link to comment
Share on other sites

Patrunjel si da si nu. Nu e nimic rau in a sti structuri de date complexe care cunosti cum lucreaza la nivel teoretic, desi e si mai bine daca le stii si la nivel practic.

Ambele situatii sunt bune si depinde de fiecare. Nu e problema ta sau a mea daca un user vrea sa abuzeze de ceva care e intradevar util. In fond, nu tu pierzi, ci el. :)

Edited by Andrei
Link to comment
Share on other sites

Haideti, baieti, manca-v-as haviju :)

Hint : Ca sa ramaneti cu mai multi bani de tigari la munca/scoala, hotarati sa luati haleala de acasa.Va uitati in figider, gasiti doar sarmale.Hotarati sa luati n sarmale, si sa le inveliti in niste celofan de-ala care se intinde tare, ca sa fie un singur obiect sa fie mai usor de carat ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...