Jump to content
Andrei

Audit de securitate in Ro?

Recommended Posts

Guest Praetorian

In Ro nu stiu, dar in strainatate depinde de la firma la firma. :)

Preturile de asemenea depind de "reputatia" ce si-au facut-o pe portofoliul lor (site-uri importante).

Se plateste o taxa (la fel depinde) prima data, majoritatea cam 200-300$ (site-uri normale), nu ceva important apoi in functie de numarul vulnerabilitatilor gasite si cat de critice sunt (alti banii pe fiecare in parte), in asta nu intra si fixarea lor (alt pret pt asta). Pentesterului ii revin cam (30-60% din suma). Putini iti cer full time job atat timp cat iti faci treaba.

Edited by Praetorian
Link to comment
Share on other sites

am facut pentru 3 firme audit de securitate... se lucreaza pe contract, depinde de la firma la firma detaliile, preturile practicate sunt la ora, stabilesti un tarif la ora si un termen estimativ in functie de nr de calculatoare / servere / filiale existente si negociezi cu firma respectiva... (m-am ocupat doar de retea nu si de personalul care lucra in firma pentru ca doar atat sa dorit)

in romania preturile sunt infime comparativ cu ce e afara, dar si dezinteresul patronilor e mare (cat timp treaba merge nici pe ei nu ii intereseaza... m-au chemat cand incepusera sa vada ofertele lor la concurenta inainte sa le aiba ei finalizate)...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...