Jump to content
sorelian

WifiWay

Recommended Posts

Cea mai evoluata distributie de linux pentru evaluarea retelelor wireless,

la ora actuala, este Wifiway 2.0.3.a3 Trinity

Este foarte utila administratorilor de retele wireless, dar si pentru cei care vor

sa-si testeze securitatea propriei retele.

Descriere sumara de folosire :

-Se descarca sistemul de operare Wifiway in format ISO (atentie la md5 !)

-Se dezarhiveaza cu winrar pe un stick minim 2 giga formatat Fat32

-Pe stick apar doua dosare (boot si wifiway)

-In dosarul boot se da click de 2x pe bootinst

-Din acest moment se booteaza laptopul de pe stick si ...

Wifiway e la dispozitia utilizatorului.Normal ca e necesara o perioada de acomodare.

Linkul oficial :Multiupload.com - upload your files to multiple file hosting sites!

Checksum md5:

9ee73e9314e9e830e7381f48359305c5

Pentru cunoscatori fac o comparatie intre wifiway si backtrack :

e exact diferenta de performanta dintre FC Barcelona si FC Rapid :))

Link to comment
Share on other sites

Cam gresit. Wifiway este facut de spanioli si deobicei aircrack-ul iese backtrack face rpd un release dupa care toti astia cu wifiway wifislax si haxpuppy si-l actualizeaza. Io zic sa te informezi mai bine care este ce-a mai actualizata ca pe domnu` backtrack nu-l bate nici 1 din astea 2. Imi cer scuze ca nu stiu sa-mi asez textu in pagina ca tine sorelian dar cred ca se intelege ce vreau sa zic. Tie probabil iti place wifiway ca deh iei WLAN****** cu 2 date adica daca folosesti generatoru ala de wlan4xx bagi macu la modem si cum se numeste iti genereaza 10 passuri care ti le incearca aircracku in 0 sec dar asta nu inseamna ca ESTE cel mai actualizat :-) te rog frumos intereseaza-te mai bine inainte sa zici la mai multa lume ca x e X

Link to comment
Share on other sites

De gustibus non disputandum

Backtrack , Matriux ,etc sunt foarte bune.

Dar Wifiway are ceva valoros ,"bijuteria coroanei", numita airoscript.

Eu optez pentru SO-ul spaniol si numai pentru faptul ca reuseste in 490 de mega

ceea ce celalte reusesc de la 2,1 giga in sus.Performantele utilizarii acestui sistem

de operare sunt aceleasi cu cele obtinute cu BT

Si nu uita ca .daca BT ,din cauza limbii engleze, e utilizat la scara planetara ,wifiway

e dezvoltat doar de o mana de spanioli inteligenti.

Nu impun nimanui ce sistem operativ sa aleaga,dar poate ca exista si unii curiosi sa

testeze.Apoi vor opta singuri...

Toate cele bune

Link to comment
Share on other sites

Intradevar.. gusturile nu se discuta... dar si mie mi se pare inutila distributia asta... zici ca are 500 mb? pai in backtrack numai msf,set,fasttrack si sapyto aduna 250mb...

nu inteleg de ce sa alegi o distributie limitata la wifi mai ales ca iti poti face propriul script gen airoscript dupa gusturile tale si stralucesti mai tare decat "bijuteria coroanei"...

in plus daca`ti place airoscript poti usor sa il instalezi si in backtrack , desi mi se pare ca satisfactia e mai mare daca faci cu mana ta si nu cu un script...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...