Jump to content
Flubber

@C@Chats [Yahoo! Mail]

Recommended Posts

UPDATE (vezi jos)

Nu stiu daca thread-ul a fost bun indeajuns (din cauza continutului ce-l dezbate) sa-l incadrez in Stiri securitate, sau Tutoriale in romana sau orice altceva de genul, cand am vrut sa-l fac, aveam ideea, de a il face simplu, cateva intrebari dupa ce am lurkat pe ici pe colo, dar aparent a evoluat intr-un fel de tutorial. Ma iertati daca am gresit categoria.

Este vorba despre log-urile stocate pe e-mail de catre Yahoo! atunci cand utilizatorul 'foloseste' yahoo! chat-ul din e-mail-ul respectiv.

Yahoo-Chat-in-mail-box.jpg

Dand search dupa anumite keyword-uri (cum ar fi, o bucata din mail-ul sender-ului: gigi@alfonso.com), apare un folder numit "@C@Chats" in stanga, plus senderii, acesta NU este vizibil utilizatorului in folderele normale sau personale (cum ar fi Inbox, Spam etc. / personale: create de el insusi, 'pr0n m1lf').

Acum problema este ca eu nu am folosit chat-ul din e-mail deloc, il aveam pe "sign out", folosesc Pidgin, ceea ce este ciudat insa, desi nu am ales din e-mail vreo optiune sa imi ramana log-uri, acestea apar.

30896640.th.png

Referitor la acest thread: http://rstcenter.com/forum/36352-vorbeste-safe-pe-yahoo-msn-icq-etc.rst , desi pidgin encryption nu este safe (pe deplin), in acest caz este foarte folositor.

66572252.th.png

Luand simplul scenariu, ca o persoana raufacatoare are acces la e-mail-ul nostru, ne poate vedea conversatiile cu diferite persoane. Spun ca pidgin-encryption sau orice alt utilitar ce nu lasa conversatia in plain-text este de folos, este din cauza ca raufacatorul are doar acces la e-mail (una din situatii) si nu la masina noastra, drept urmare noi avem conversatiile in plaintext (daca arhiva este setata sa ne salveze log-urile in calculator), dar in mail sunt encrypted.

Acum ramane intrebarea, cum ne putem proteja? Cum putem dezactiva acest folder, chiar daca folosim Pidgin ce (probabil?) nu are nicio optiune de a retine log-urile pe Internet, desi in e-mail-ul nostru, acel Chat box fiind dezactivat (oricum nu vad legatura intre cele doua -- chiar daca Pidgin are optiunea de a stoca arhiva in HTML mode).

Iar mai presus de asta, cum se poate extinde acest 'feature' al Yahoo-ului? Se poate trimite victimei cod HTML pe Y! Messenger, iar ea daca intra in acea arhiva sa ii se incarce in e-mail (evitand toate filtrele de SPAM etc. al Y!-ului)?

Btw, cred ca este foarte clar si nu trebuie sa mentionez ca Yahoo! a lasat asta intentionat (fara cale de acces la folder, poate decat prin aceasta metoda).

P.S.: Mai peste tot unde am cautat, nu am gasit raspunsuri la aceasta curiozitate, iar in alte locuri, nu au fost convingatoare.

Update:

Mda, aparent este un fix (http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20110325131344AAAaagO), eu foloseam Yahoo! Mail Classic si nu aveam acea optiune.

P.P.S.: Mda, sa inteleg ca acesta este serviciul ce l-au anuntat Yahoo! cu ceva timp in urma, conversatiile fiind valabile si pe net, sa le poti citi de oriunde? Curios este faptul ca desi ai Yahoo! Chat dezactivat, conversatiile de pe Y! Messenger (unele) iti raman salvate pe e-mail, tocmai am sters 4000+ de conversatii (bad, bad Yahoo!, sa nu incluzi tu optiunea pentru arhiva si in Y! Classic).

Link to comment
Share on other sites

Da,din cate vad toate conversatiile mele sunt pe mail desi cand foloseam yahoo messenger foloseam versiunea 10(care nu ar trebui sa trimita conversatiile mele la serverele yahoo,doar versiunea 11 ar trebui).Pff din cate vad nu pot sa dau search daor dupa ceva si sa apara toate mesajele din @chats,trebuie sa dau search dupe fiecare mail?tu cum ai reusit sa stergi tot?

Link to comment
Share on other sites

in m.yahoo.com la folderele din mail apareau de ff mult timp

Sub domeniul "m" este destinat telefonului, acolo asa erau setarile implementate de Yahoo!, mi se pare normal in acest caz (le folosesti serviciul de IM la ei pe server -- online), mai anormal mi se pare atunci cand tu ai client offline (instalat), nu ai vreo optiune de a 'servii' yahoo-ul cu arhiva ta pentru a ii spune sa le urce online la ei si totusi se salveaza cumva (pana la urma, pachetele si conversatia propriu-zisa tot prin serverele lor trec, dar tu nu le specifici in niciun caz sa le pastreze in e-mail-ul tau) in "@C@Chats". Nu cred ca este frumos asa ceva, desi ai "Yahoo! Chat" pe offline, salveaza conversatiile in e-mail in folder-ul respectiv.

Da,din cate vad toate conversatiile mele sunt pe mail desi cand foloseam yahoo messenger foloseam versiunea 10(care nu ar trebui sa trimita conversatiile mele la serverele yahoo,doar versiunea 11 ar trebui).Pff din cate vad nu pot sa dau search daor dupa ceva si sa apara toate mesajele din @chats,trebuie sa dau search dupe fiecare mail?tu cum ai reusit sa stergi tot?

Daca folosesti ymail classic, trebuie sa "avansezi" la cel nou, prin a le accepta termenii si conditiile (odata trecut pe noul ymail nu mai poti reveni la cel vechi -- cel putin eu nu am dat de vreo optiune sa fac asta). In noul Y! Mail ai un tab numit "Conversations", unde ai stocate log-urile.

convsfolder.gif

Sterge-le de acolo, si nu uita sa bifezi la "Messenger options" sa nu iti mai pastreze arhiva.

Link to comment
Share on other sites

@flub n-ai inteles, de pe m.yahoo.com putei ajunge usor pe folderu ala, n-a fost niciodata ascuns. e acolo de cand a aparut mess 11.

Scuzele mele, am inteles gresit, nu am folosit acel serviciu si nu-l vazusem, pe Y! Mail classic inca ramane valabila 'treaba' (trebuiau sa implementeze si acolo optiunea de arhivare, inclusiv butonul pentru a vedea log-urile conversatiilor).

Cat despre

Daca folosesti ymail classic, trebuie sa "avansezi" la cel nou, prin a le accepta termenii si conditiile (odata trecut pe noul ymail nu mai poti reveni la cel vechi -- cel putin eu nu am dat de vreo optiune sa fac asta) [...]

Am gasit o cale de a te intoarce la cel vechi utilizand add-on-ul pentru Firefox NoScript, acesta blocheaza acces-ul anumitor script-uri dand impresia (server-ului ce le "ruleaza") ca ai JavaScript dezactivat, Yahoo! raporteaza sa iti activezi JS-ul si iti ofera optiunea de a te intoarce fie pentru moment ("Just this one time.. blah blah"), sau pentru totdeauna la vechiul Y! Mail ("Return to a previous version of Y! Mail").

ymailnoscript.th.png

Intrebarea ramane, daca optiunile activate in Y! Mail New, raman valabile atunci cand revii la Classic.

Am sa ma intorc cu feedback intr-o alta data.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...