Jump to content
GarryOne

[Linux] Probleme cu microfonul de la webcam

Recommended Posts

am webcam logitech 720p, se conecteaza prin port USB.

De cand mi-am instalat ubuntu a mers fara probleme pana nu de mult cand am scos webcam-ul din portul USB ca sa eliber portul, iar dupa ce am bagat-o inapoi deja nu mai functioneaza microfonul.

Am scris in termnial: lsusb, si mi-o detecteaza, pe skype la setari video imi functioneaza video, dar la setari audio nu-mi-o detecteaza, imi afiseaza doar pulseaudio.

Ce este ciudat ca nici butonul de la sound preferences nu funtioneaza, apas pe el si nu reactioneaza, ca doream sa ma uit poate schimb ceva de acolo.

Link to comment
Share on other sites

Sper sa fie din soft, instaleaza pulse audio volume control. Am avut acveeasi problema tot pe un Debian dar din pacate a fost de natura fizica. S-a ars microfonul, de fapt partea de preamplificare tot la o deconectare. Eu folosesc serverul ALSA. Cel mai bine verifici conectand un alt webcam sau un simplu microfon. Daca nu merge ai noroc, e din soft si rezolvi din control center de multe ori doar restartand serverul de sunet. Daca merge, PA!

Ori folosesti acelasi webcam cu un microfon separat, ori cumperi altul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...