Jump to content
antrax200

Cum de ..

Recommended Posts

hai sa inchei eu challengeul asta cu o multitudine de raspunsuri corecte ;)

dl antrax200 doreste sa gandim abstract. asta vom si face.

dumnealui afirma asta:

"Deci daca vreau sa zic ca pentru mine rosu=galben sau 1=7 este treaba mea.. exista conventii impuse pentru permiterea comunicarii la nivel international. Aceste protocoale au fost impus pentru o comunicare usoara dar aia nu inseamna ca nu se pot creea alte conventii sau ca noile conventii sunt gresite. "

ok.

deci pt mine '+' inseamna inmultire, iar '=' inseamna 'diferit'

deci vom avea

1 1 1 1 = 4 rezulta 1*1*1*1 diferit de 4 (adevarat)

si la fel pt toate celelalte exemple.

deci rezultatul la 3 7 9 8 poate fi ORICE NR diferit de 3*7*9*8

sper ca m-am facut inteles. challengeul cade :)

Link to comment
Share on other sites

hai sa inchei eu challengeul asta cu o multitudine de raspunsuri corecte ;)

dl antrax200 doreste sa gandim abstract. asta vom si face.

dumnealui afirma asta:

"Deci daca vreau sa zic ca pentru mine rosu=galben sau 1=7 este treaba mea.. exista conventii impuse pentru permiterea comunicarii la nivel international. Aceste protocoale au fost impus pentru o comunicare usoara dar aia nu inseamna ca nu se pot creea alte conventii sau ca noile conventii sunt gresite. "

ok.

deci pt mine '+' inseamna inmultire, iar '=' inseamna 'diferit'

deci vom avea

1 1 1 1 = 4 rezulta 1*1*1*1 diferit de 4 (adevarat)

si la fel pt toate celelalte exemple.

deci rezultatul la 3 7 9 8 poate fi ORICE NR diferit de 3*7*9*8

sper ca m-am facut inteles. challengeul cade :)

Sulea sa ma fac inteles. Eu ma refeream la formularea problemei si explicatia care permite iesirea din conventia reala si universala doar in cadrul domeniului unde adevarat=fals dar in rest respecti fundamentele umane( conventia universala).

Ex: Daca extrag o piesa dintr-un puzzle asta inseamna am extras toate piesele?

Cum ziceam,

Thread CloseD!

Link to comment
Share on other sites

exemplul tau cu puzzleul nu are legatura cu ceea ce discutam.

totusi, revenind, este o chestie de interpretare. tot puzzleul poate fi privit ca o singura piesa. deci prin urmare, daca extragi acea piesa, inseamna ca ai extras tot puzzleul.

de ce privesti lucrurile din punctul de vedere care-ti convine?

eu inteleg perfect ceea ce doresti tu sa spui, insa nu inteleg de ce impui bariere conventiilor.

din moment ce conventiile dispar (fie ele chiar si cele mai neinsemnate), atunci imaginatia devine totul.

tu ai rezolvat problema dand noi sensuri cifrelor. eu am rezolvat-o dand noi sensuri semnelor. daca tu imi spui ca eu nu am rezolvat-o corect, inseamna ca nu ai inteles nimic. eu iti pot spune tie ca raspunsul tau este gresit(sau corect doar partial), deoarece tu ai gasit un singur rezultat (26) SI LE-AI NEGAT PE CELELALTE (ti-am demonstrat ca si 26 si 50 pot fi rezultate bune)

deci inca o data: din moment ce renunti la o conventie, renunti la toate!! (mai ales ca nu este specificat altfel)

si ca sa-ti mai dau un exemplu referitor la testul tau:

avem: pestii nu stiu sa inoate

daca respectam conventiile, asta e o propozitie falsa. insa daca vrei sa iesi de aici cu un adevar, poti interpreta cuvantul "pesti" ca insemnand pentru tine "albine". deci adaptezi si spui: "albinele nu pot sa inoate". ceea ce este corect. insa eu vin si adaptez: "pestii nu stiu sa joace fotbal". este la fel de corect. insa tu nu te impaci cu ideea ca eu am am schimbat un complement ca sa fac propozitia corecta, iar tu ai schimbat subiectul.

*cand spun pesti nu ma refer la proxeneti

in fine, sper ca ai inteles.

antrax200 felicitari ca ti-ai dat silinta sa ne mai pui neuronii la lucru. stiai ca chestiile astea se lucreaza din neuroni? neuroni, celule zigot, factori de gandire, si asa mai departe, cristale iris, mici segmente de timpan, etc etc..

Link to comment
Share on other sites

Sunt curios ce-o sa se intample cand computerele vor ajunge atat de avansate incat sa renunte la conventii si vor incepe sa modifice operatii dupa cum le taie capul ... pardon, electronul (sau molecula organica, ca pana atunci cine stie cate mai apar la scara larga)! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...