Jump to content
Incepat0r

Servicii Windows 7

Recommended Posts

Ce servicii din Windows 7 pot fi trecute IN SIGURANTA pe "manual" sau "disable"

Am gasit pe google cateva site-uri care recomanda oprirea unui numar enorm de servicii, dar cum se practica in zilele noastre pe internet, este un copy-paste total fara sa dea cineva o explicatie de ce se poate oprii acel serviciu si cel mai important care sunt implicatiile lui pentru ca in descrierea lor, microsoft nu da prea multe detalii.

Asa ca astept sugestii de servicii ce pot fi oprite in siguranta si daca se poate si de ce poate fi oprit serviciul respectiv.

Link to comment
Share on other sites

Primul si cel mai important serviciu care trebuie oprit sunt acele update-uri (in caz ca ai windows7 piratat) . Trebuie oprit pentru ca in cateva zile, saptamani apare aceea eroare cu "This copy of windows is not genuine..." . Si din cate am auzit, dupa ceva timp incepe sa o ia razna pc .. eu asta am facut prima data, in rest am lasat toate serviciile intacte. :) Spor

Link to comment
Share on other sites

In nici un caz sa nu dezactivezi serviciul de update, trebuie sa fii atent cand selectezi ce update-uri bifezi cand faci update prima oara.

Eu spre exemplu am Windows 7 Ultimate with Service Pack 1 - MSDN, iar dupa instalare il activez cu:

Windows Loader - Current release information

Apoi cand fac prima oara update am grija ca Update for Windows 7 for x86-based systems (KB971033) adica Windows Activation Technologies sa il debifez si sa il ascund.

Dupa poti sa faci linistit ce update-uri doresti fara sa ai nici o problema.

Servicii dezactivate:

- HomeGroupListener

- HomeGroupProvider

pentru ca nu folosesc optiunea de home group

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...