Jump to content
Rila_xp

Ajutor concatenare SMS!

Recommended Posts

Salutare,

Am un gateway de pe care pot trimite mesaje de 130 de caractere.Am observat ca pe alte servicii de sms se pot trimite mesaje bulk de pana la 500 de caractere de pe gatewayuri care suporta tot 130 prin concatenare si apar intr-un singur mesaj!

Cum pot face si eu asta?Imi puteti da o idee?Ca daca am un mesaj de 300 de caractere si il impart in 3 ca sa il pot trimite,si trimit acele mesaje in acelasi timp...le primesc pe rand,nu primesc unul mare asa cum primesc de pe gatewayul alora!

P.S:mesajele le trimit prin php!

Edited by Rila_xp
Link to comment
Share on other sites

Hai sa iti explic , telefoanele mai vechi au un numar de caractere permise maxim 130 , tu scrii cele 130 de caractere si la sfarsit cand vrei sa trimiti o sa te intrebe telefonul daca vrei sa le trimiti pe toate 3 si daca esti de acord iar receptorul (cel care primeste mesajul) daca are un telefon mai performant lui il va arata decat ca un singur mesaj (la telefon depinde cat de bun e si cat de mare are ecranul).

Link to comment
Share on other sites

Pai tocmai asta e ideea ca de impartit se impart usor dar le va citii ca fiind doua mesaje,nu ca unul singur...am impresia ca trebuie pus un cod la sfarsitul mesajului si la inceputul noului mesaj...ca sa isi dea seama ca e continuarea!

L.E: Am gasit asta http://www.mediaburst.co.uk/blog/concatenated-sms/ unde explica ,ca headerele mesajului trebuie sa arate cam asa :

First SMS: 05 00 03 A6 02 01 .. bytes that make up the first part text ..
Second SMS: 05 00 03 A6 02 02 .. bytes that make up the second part text ..

Acum ma intreb cum pot seta eu headerele astea cu php?

Edited by Rila_xp
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...