Jump to content
pyth0n3

SIOCSIFFLAGS: Unknown error 132

Recommended Posts

Una dintre putinile probleme care nu am reusit sa ii dau de capat in sistemele Linux este aceasta erroare

"SIOCSIFFLAGS: Unknown error 132"

[pyth0n3@mc]$ sudo ifconfig wlan0 up 
SIOCSIFFLAGS: Unknown error 132
[pyth0n3@mc]$ sudo ifconfig -v wlan0 up
SIOCSIFFLAGS: Unknown error 132
WARNING: at least one error occured. (-1)

Se intampla uneori, nu pot sa imi dau seama de ce , dar e permanenta si ii face lock la interfata de retea wireless a calculatorului

Am intalnito in diverse sisteme

Debian,Fedora,Ubuntu

Am incercat toate optiunile posibile folosind "rfkill - tool for enabling and disabling wireless devices" dar fara nici un rost

Coincidenta persista uneori si la fresh install ,

[sudo]
5: phy2: Wireless LAN
Soft blocked: no
Hard blocked: yes

Hard blocked e ca si cand apesi pe buton sa stingi interfata de retea dar nu mai reusesc sa o aduc inapoi

Problemele le intalnesc cu driverele ath5k si rtl8187

[pyth0n3@mc]$ tail /sys/class/rfkill/*/{state,type}
==> /sys/class/rfkill/rfkill5/state <==
2

==> /sys/class/rfkill/rfkill5/type <==
wlan

Outputul trebuie sa fie o valoare 0 dar e 2 si coincidenta nu o pot rescrie nici macar fiind root

Google gaseste About 7,880 results (0.16 seconds) + o gramada de video pe youtube unde majoritatea arata cum sa ii faci un fix dar ce folos ca nimic nu functioneaza.

M-am jucat de m-am saturat cu modprobe si rmmod iar rfkill ii face unblock dar pana sa o aduc sus vine iar blocata .

Mam jucat si cu toate driverele posibile compilate, precompilate,source nimic

Deocamdata problema e doar in Realtek si Atheros , cel putin aici am intalnito eu , pe calculatoare diverse .

Spre exemplu 2 laptopuri diverse cu 2 sisteme linux diverse am aceeasi problema

In Fedora oarecum am rezolvat cu un script in /etc/rc.d/rc.local dar functioneaza doar cand vrea el

rmmod ath5k
rfkill unblock all
modprobe ath5k
ifconfigwlan0 up

Am ajuns la aceeasi rusine pe care o poate avea un user care are windows trebuie sa fac reboot si sa sper ca la urmatorul va merge, va imaginati trebuie sa fac reboot intrun sistem linux .

In debian in schimb nu am reusit sa ii fac ceva momentan erroare iese cand vrea ia dar nu mai intra , astazi mi-a iesit dupa un an de cand am instalat ultima data debian .

Sa intamplat cand am scos cablul din laptop si a ramas cu bateria doar , probabil sistemul a inceput sa inchida resursele deoarece bateria era low si mia facut lock la interfata wireless , un hardware lock .

Daca careva are o idee care a puso in practica e bine venita , nu imi faceti paste de pe google ca nu are rost

Later edit

#Sun Jan 22 03:57:19 CET 2012

Am pus cateva linii de cod in /etc/rc.local pentru debian Atheros si ca sa pun interfata wlan0 up trebuie neaparat sa fac acesti pasi in mod divers "Default SIOCSIFFLAGS: Unknown error 132 "


rmmod ath5k
rfkill block all
modprobe ath5k
rfkill unblock all
ifconfig wlan0 up

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

Ai incercat pe o versiune mai veche de kernel? Kernelul are suport pentru "promiscuous mode"?

Poate IOCTL-ul SIOCSIFFLAGS nu e folosit cum trebuie, poate au fost facute modificari pe versiunile mai noi de kernel, desi nu cred...

Am citit putin, si pare ceva legat de modul in care se seteaza placa de retea in "promiscuous mode", fie cu ifconfig, fie programabil, cu acest IOCTL, dar nu am timp acum sa citesc si nu cred ca as gasi ceva concret.

Link to comment
Share on other sites

Am incercat pe diverse versiuni de Kernel cu support pentru promiscuous mode

Urmatoarele kerneluri instalate pe laptop-uri diverse cu hardware Atheros si Realtek

2.6.26

2.6.32

3.1.7

Oricum problema ar fi urmatoarea:

Laptop-urile au fost cumparate cu sistem proprietar Windows si fiecare dispune de un sesor button

pentru interfata wireless , vezi imagine:

30647098.jpg

Bineinteles eu neffind un adept al windows-ului dupa numai doua zile am facut modificari in

laptop asadar automat am pierdut si garantia de 2 ani pe care mi-a oferito HP , dar aste e mai putin important

Acel sensor button are functia de a pune On/Off interfata wireless intrun laptop , in momentul in care o pune

Off hardwar-ul vine blocat si driverul nu il poate pilota.Ei bine aceste butoane nu au nici o valoare in Linux

deoarece nu functioneaza.In momentul in care vine instalat un sistem de tipul Linux intrun laptop el incearca

sa identifice orice fel de hardware si sa il faca disponibil driverelor care la randul lor il pot pilota.

Dar in unele situatii interfata wireless (hardware) poate pleca Off , spre exemplu in momentul in care laptopul vine folosit doar cu energia bateriei.In momentul in care bateria laptop-ului e Low sistemul incearca sa inchida diverse resurse printre care si interfata wireless , o va pune Off va face acelasi hardware block care vine facut in sistemele Windows atunci cand apesi butonul pentru a dezactiva interfata wireless.Ei bine aici e problema deoarece butonul sensor nu functioneaza in Linux si nu prea exista posibilitatea de a pune On interfata wireless(hardware)care a fost blocata sau mai bine spus inchisa.

Exista totusi un tool care se numeste 3.10.*RFKill si as putea spune ca are anumite optiuni care permit sa faci ceea ce poti face in windows apasand butonul sensor pentru interfata wireless.

Ei bine nu face miracole si uneori dupa ce va pune On interfata aceasta va pleca iar Down.Am creat diverse intructii pe care le-am pus in rc.local asadar pot fi activate atunci cand laptop-ul face bootstrap dar nu este ceva sigur si ma pot trezi in anumite sesiuni de boot fara interfata wireless.Cum am mai spus problema vine intalnita in diverse laptop-uri cu diverse sisteme Linux si cu diverse tipuri de Kernel.O alternativa care am vazut ca functioneaza este dual boot cu un sistem windows, In momentul in care interfata pleaca down in Linux , user-ul o poate pune Up din Windows dupa care va functiona si in Linux fara probleme. Nu o pot pune in practica la mine eu fiind un purist Linux asadar bucatile de puzzle trebuie puse cap la cap pana cand functioneaza.Daca intalniti o asemenea problema postati aici ce anume ati incercat sa faceti ca sa o rezolvati.

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...