Jump to content
Dr4k3

Microsoft lupta cu piratii pe Vista

Recommended Posts

Microsoft a lansat astazi un update pentru Vista care ar trebui sa detecteze orice incercare de piratare a procesului de autentificare si sa opreasca sistemul. Compania Microsoft s-a aratat foarte prompta la atacul noului lor sistem de operare de catre grupari de hackeri. La cateva saptamani de la lansare, Vista este deja piratat, si nu intr-un singur fel.

Noul efort in prevenirea pirateriei se numeste Frankenbuild. Daca scriptul detecteaza o incercare de piratare, userul va avea 30 de zile sa cumpere software valid. Daca nu, scriptul va forta sistemul sa intre intr-o stare minima de functionare, in care userii vor putea doar vizualiza documente si accesa internetul timp de o ora, dupa care vor trebui sa restarteze computerul.

Aceasta actiune de a introduce masuri anti-piraterie in interiorul OSului reprezinta un pas inainte in lupta contra pirateriei software purtata de Microsoft de la Windows XP incoace. Compania a declarat ca nu se va opri, pirateria fiind unul dintre principalele domenii care aduc pierderi considerabile.

Link to comment
Share on other sites

sincer m-am saturat de windows si de bily ala cu microsoftu lui...

nu stiu de ce da cred ca (sigur) o sa ma dau p linux...

de acord cu tine prietene, m-am saturat si eu de win, de aceea am trecut pe linux, este mult mai util, mult mai stabil, nu ia virusi in halu in care ai pe win, si lista de beneficii in linux poate continua, dupa cum bine stiu cei care il folosesc

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...