Jump to content
YceFire

CISCO

Recommended Posts

mai multe detalii gasiti pe

cisco.netacad.net

, eu ma intrebam daca , invetzi ceva la cursurile astea, ca am auzit , ca nu prea inveti nimic, si rahaturi din astea...plus ca nu te ajuta la nimic cik :@ , apoi m'am interesat si am zis ca nu mi'ar strica ceva notiuni de retelistica ;) ,

PS: este cineva care a terminat CCNP-ul???

Link to comment
Share on other sites

daca nu inveti nimic de la CCNA ( care nu-l ia orice prost ) ca e destul de gre , nu cred ca are cineva curaj sa se bage la CCNP ( cre e super greu ) si te invata o groaza de chetii , si dca mai ai si CCIE ( care costa cam 3000 de dolari numai o parte din examen ) .. poti castiga lejer in orice tara cam 10.000 de euro pe luna.

-si da din CCNA inveti super multe , daca te tii de ele si te pregatesti calumea, chiar daca l-a inceput nu-ti dai semaa de acest lucru si zici ca ai invatat degeaba.Eu am terminat si sunt mancru ca am terminat si situ ca nu am invatat degeaba.

Vreau acuma sa ma bag pe LPI (nu stiu daca ati auzit diploma de Linux expert , sunt 4 examene mari de dat ).

Link to comment
Share on other sites

am auzit de LPI :P, man that's awsome , dar se pot da la noi in tara , adica se fac si cursuri ceva ??? cat despre CCNA , mi'a spus instructorul , ca nu'l ia char oricine , ca e destul de greu , semestrul trecut l'au luat doar 7 sau 8 , din 24 :o .

Am vazut ca CISCO ofera foarte multe certificari :P , as vrea eou sa le iau pe toate ! :@ :@ ,(mai intai sa termin CCNA-ul, si apoi ma apuc si de celelate ;) )

Link to comment
Share on other sites

cursul nu prea se merita sa-l faci, pt ca poti sa inveti acasa si sa faci practica pe sim-urile de la Boson.... oricum la absolvirea cursului nu ai certificarea CCNA (aia o dai separat la un centru VUE), primesti doar o diploma ca ai absolvit academia cisco.

mai bine dai examenu pt CCNA si salvezi si o gramada de bani decat sa-i dai pe curs...

just my 2 bani.

LPI e marfa.... anu asta vreau sa-l dau :)

Link to comment
Share on other sites

ce tare e YceFire! :))))))))) cica vrea sa le ia pe toate :)))))) exista din cate stiu eu un sau 2 oameni pe planeta care au 5x CCIE. Petr Lapukhov sau Brian Dennis(ine.com) au cate 5. ca sa iti faci o imagine:

imagineaza-ti ca tre sa iti CCNA-ul, si ala nu e asa usor.. daca il iei cu P4Sure e simplu, dar ca sa il iei in asa fel incat sa sti ce faci acolo e alta poveste. CCNP e si mai HARDCORE. In 2010 mi se pare au bagat TSHOOT in loc de ISCW si ONT. Nici ala nu e asa usor. ca sa nu intind povestea, eu zic ca iti trebe pentru un CCIE cam 4-5 ani experienta si devotament 140% daca lucrezi la un ISP + cam 10000 de pagini citite si invatate + multa multa practica!!!! Examenul de LAB se da in Europa numai la Bruxelles. Costa daca nu ma insel 1500 de dolari numai examenul! consta in PROBA Practica de 8 ore! Si eu ma tem ca am sa il pic din prima cand il dau la toamna. E extrem de greu si 93 % pica examenul din prima incercare. Acuma te intreb: sigur vrei sa le iei pe toate? P.S. A fost considerat cel mai greu examen din Industria ITului pana de curand. Daca doresti indrumare nu ezita sa ma contactezi.

Link to comment
Share on other sites

am vazut ulterior ca topicul e vechi. iar cu chestia cu CCNA .... :)) daca zici tu asa fie.

P.S. examenul asta scris l-am luat:

Your registration is confirmed for the following Cisco Systems, Inc. exam(s):

Candidate: XXXXXX XXXXXXX

Test Series: 350-001 Routing and Switching written English (ENU)

Date: Friday, November 11, 2011

Time: 12:30 PM

Appointment Length (minutes): 140

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...