Jump to content
fl0 fl0w

Networking 2.1[by fl0_fl0w]

Recommended Posts

========UN STUDIU AVANSAT ASUPRA PROTOCOALELOR========

by fl0_f0w ------------------------N E T W O R K I N G----------------------by fl0_f0w

Pentru cine nu ma stie ,sunt fl0_fl0w,am 17 ani,si principalele mele interese sunt programarea si sitemele de calcul in general.Am sa va prezint un studiu amanuntit asupra unor protocoale,dar si lucruri e inceput cum sunt aspecte legate de adrese,ip,porturi ,socket si altele.Acest tutorial cuprinde doua parti de fapt,o parte nu o voi publica deocamdata,fiind in faza de contructie si oricum pentru a intelege trebuie sa cunoasteti notiunile din acest tutorial.

Cuprins :

1)TCP/IP

2)Functionarea relatiei client-server

3)IP

4)Porturi

5)Socket

TCP/IP

TCP/IP acesta este protocolul de comunicare pentru internet,asta inseamna ca

este un set de reguli pe care computerele le respecta pentru a putea cumunica

intre ele.Protoculul de comunicare pe internet defineste regulile de comunicare a

computerului pe internet.

Conectarea la internet presupune mai multe servicii ,accesate practic si controlate

in acelasi timp de computer : Browserul,serviciul de email,adresa ta IP,si serverele.

Browserele folosesc protocolul TCP/IP pentru a accesa serverele de pe internet ,iar

serverele folosesc il folosesc la randul lor pentru a transmite hyper text markup language

inapoi browserului.Serviciul de email pentru a putea trimite si primi e-mailuri ,evident.

Cum functioneaza :

Pentru majoritatea internetul se rezuma la un click pe un browser,si atat,superficialitatea

este din ce in ce mai abundenta din pacate.Eu mi-am pus intotdeauna intrebari,acum sa va

explic cum functioneaza totul.

Browserul imparte URL'ul(Universal Resurce Locators) in trei parti.Ok, multi

habar nu au ce e ala un URL,cred ca este doar o adresa pe care dai click,am sa

fac un tutorial in care am sa ma dedic lor,am sa prezint scheme URL etc.

Cele trei parti sunt :

header Cod:

spacer

*protoculul -http(hyper text transfer protocol)

*numele serverului -www.server.ceva

*numele fisierului -fisier.html

Browserul comunica cu un nume de server,care transforma numele serverului intr-o adresa IP.

Browserul formeaza o conexiune cu serverul web la acea adresa ip pe portul 80.

Browserul analizeaza protocolul HTTP ,si trimite o cerere GET serverului,cerand fisierul

.Serverul trimite textul HTML pentru pagina web catre browser.Browserul traduce tag'urile

HTML si formateaza pagina.

Ip'ul semnifica internet protocol sau controlul de transmisie al protocolului,acesta

defineste conexiunea cat si conectarea intre computere.Pentru transmisia de date sunt alte

layere,deci :

header Cod:

spacer

* TCP -Transmission Control Protocol ,comunicare intre aplicatii;

* UDP -User Datagram Protocol,comunicare simpla intre aplicatii;

* UDP-Internet- Protocol comunicare intre computere;

* ICMP -Internet Control Message Protocol ,pentru erori si statistici;

* DHCP -Dynamic Host Configuration Protocol,pentru adresare dinaminca.

UDP este foarte asemanator,sa trecem la IP,acesta nu ocupa nici o linie de conexiune,permite

comunicarea dintre multe computere simultan.Prin IP ,datele sunt impartite in pachete si sunt

trimise prin internet computerelor.Un IP pachet trimis de un computer este primit de un IP

router,acesta se ocupa cu routarea pachetului.Aceste routere se asigura ca pachetele ajung la

destinatie si nu se pierd pe drum,se asigura astfel traficul in retea fara erori.

TCP asigura conexiunea intre softuri si retea,iar IP asigura conexiunea intre computere.TCP

imparte datele in pachete IP,inainte sa le trimita si apoi le asambleaza atunci cand

primeste,acesta le trimite destinatarului.

Orice interfata de retea are propria adresa de IP,astfel se diferentiaza interfatele

intre ele.

Memoria poate fi privita ca o succesiune de celule binare

,fiecare celula fiind capabila sa retina o cifra binara ,adica 0 sau 1.

Bitul reprezinta cantitatea de informatie ce poate fi inregistrata intr-o celula.

Cantitatea de informatie stocata intr-o succesiune de 8 celule binare se numeste

octet.

IPv4[/b/] o adresa de 32 biti,vazuti ca 4 numere de 8 biti sau 4 octeti.Exemplu :

193.226.6.209=11000001 11100010 00000110 11010001

IP'ul are doua parti :de retea si computerul local.Netmask'ul identifica care parte

din IP reprezinta numarul retelei,si care parte reprezinta adresa gazdei.Exemplu :

header Cod:

spacer

193.226.6.209=11000001 11100010 00000110 11010001

||

\/

|________________________| Partea locala

Partea de retea

TCP utilizeaza o conexiune rigida,si este folosit pentru conexiuni intre aplicatii.Cand o

aplicatie incearca sa stabiliasca o conexiune cu o alta aplicatie trimite o cerere de

conexiune.Se formeaza o linie de conectare si este deschisa atata timp cat una din cele

doua aplicatii nu o inchide.

Fiecare retea IP are 2 adrese : o adresa a retelei-network adress,este utilizata

pentru identificarea retelei.o adresa multitrimitere-brodcast adress,este o adresa

speciala pe care asculta toate dispozitivele din retea.

Porturi

Un computer utilizeaza pe langa adresa de IP si un numar de port.RFC 1700 defineste

porturi pentru unele servicii des folosite: Telnet foloseste portul 23,FTP -21,SSH-22,HTTP-80 sau 8080 etc.

Socket

Un socket este o conexiune retea intre doua procese care pot fi executate fie pe acelasi

computer sau pe computere diferite.Un socket deschis are 4 parti si anume gazda si portul

sursa,respectiv gazda si portul destinatie.Un socket inchis are doar portul si gazda sursa.

Ok ,ne vedem in partea a 2-a pana atunci uitati luati de 4ici o varianta in format .PDF.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...