Jump to content
R3NZoR

Securitate telefoane Android.

Recommended Posts

Cum ne protejam telefoanele?

Deja avem o gramada de data in ele,contacte,mail-uri,fisiere.

Ce facem daca le pierdem?

Custom ROM-urile,sunt sigure sau nu?Se pot baga chestii care sa ne fure log-uri,mail-uri,adrese,etc. fara sa stim?

Hai sa facem o discutie pe tema asta.

Chiar am experimentat o problema de genul asta.

Am pierdut un Galaxy S1 si aveam o gramada de chestii printre care si unele importante in el.

Nu l-am protejat cu nimic,nici macar cu pattern.

O varianta ar fi https://seekdroid.com/v2/ ,il instalam,il ascundem si avem acces prin internet la telefon.

Dar daca este furat si inchis imediat,nu-i putem face nimic.

Ce idei mai aveti?

Link to comment
Share on other sites

am vazut ca cei de la bit in AV lor pt android au un astfel de modul antifurt destul de bun..

Antivirus pentru Android - Bitdefender Mobile Security

partea proasta e ca...costa 8euro pe an.

cei de la norton, avast au o astfel de appl care este gratuita

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.symantec.mobilesecurity&hl=ro

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.avast.android.mobilesecurity

inca o appl ft interesanta este Prey - Project

poate fi instalata pe toate dispozitivele: android/ win/ ios/ linux/ apple

Open source anti-theft solution for your laptop, phone and tablet – Prey

ai de unde alege :-j

P.S.

poti sa ai instalat pe tel/laptop 10 appl. antifurt..daca nu conecteaza tel/laptopul la net..de pomana

e bine sa ai scris pe o foaie si un IMEI/MAC si sa te duci de urganta la politie;)

Edited by diablo666
Link to comment
Share on other sites

Asta e si ideea.o aplicatie buna ar fi una care sa nu faca treaba asta pe internet,sa ia comanda de stergere prin SMS.

Si daca te duci la politie?Iti blocheaza cineva telefonul?:))

Ma gadeam eu la o chestie,stiu ca la samsung galaxy 5 de exemplu.am decodat eu unul,daca ii scoteai gresit fisierul care continea codul de decodare.iti schimba imei-ul cu 0000000000 si pa telefon.Cum ar fi un script de genul asta?Macar nu-l mai foloseste nimeni.

Si ma gandeam la alt gen de protectie,antivirusii astia comerciali ii stie toata lumea,eu nu vreau sa folosesc asa ceva pentru ca sunt blonav cu performanta si bateria telefonului.

https://play.google.com/store/apps/details?id=de.atm.android.security.encryption.full&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImRlLmF0bS5hbmRyb2lkLnNlY3VyaXR5LmVuY3J5cHRpb24uZnVsbCJd

Ceva de genu cred ca si-ar face treaba.

Edited by R3NZoR
Link to comment
Share on other sites

cel mai bine e sa-ti tii telefonu legat de gat sa nu-l pierzi....

eu am recuperat laptopul furat cu ajutorul politiei dupa MAC deci..se poate ;) aveam si softul prey-proj. dar pe langa asta mai aveam activata si parola aia de login..si a trebuit sa formateze HDD cel la care a ajuns laptopul meu furat..

nu e bine sa nu ai niciun soft de protectie pe dispozitiv..dar nici sa-l ai criptat in 128 bit sa fie nevoiet sa-i schimbe softul ;) dupe ce l-a furat...

Link to comment
Share on other sites

Cine vrea un telefon "safe" î?i ia un blackberry. Dac? pierzi telefonul e?ti sigur c? datele tale de pe el nu ajung la cine nu trebuie.

Este singurul telefon la care nu se poate afla/recupera user code (phone code). 10 încerc?ri cu cod gre?it ?i se rade tot din el :D

Link to comment
Share on other sites

Da,dar nu e asa destept ca Android-ul...

Aici ai dreptate, nu este a?a de "de?tept" ca ?i android-ul, dar nici a?a de vulnerabil. ;)

Din punctul meu de vedere blackberry r?mâne the best la capitolul securitatea datelor, cel pu?in pân? în prezent...

Scuze pentru paranteza f?cut? cu BB, ?tiu c? aici se discut? despre android, dar cine vrea ceva safe trebuie s? ?tie ce s?-?i ia.

Baft? !

Link to comment
Share on other sites

Asta e si ideea.o aplicatie buna ar fi una care sa nu faca treaba asta pe internet,sa ia comanda de stergere prin SMS.

Si daca te duci la politie?Iti blocheaza cineva telefonul?:))

Ma gadeam eu la o chestie,stiu ca la samsung galaxy 5 de exemplu.am decodat eu unul,daca ii scoteai gresit fisierul care continea codul de decodare.iti schimba imei-ul cu 0000000000 si pa telefon.Cum ar fi un script de genul asta?Macar nu-l mai foloseste nimeni.

Si ma gandeam la alt gen de protectie,antivirusii astia comerciali ii stie toata lumea,eu nu vreau sa folosesc asa ceva pentru ca sunt blonav cu performanta si bateria telefonului.

https://play.google.com/store/apps/details?id=de.atm.android.security.encryption.full&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImRlLmF0bS5hbmRyb2lkLnNlY3VyaXR5LmVuY3J5cHRpb24uZnVsbCJd

Ceva de genu cred ca si-ar face treaba.

Eu folosesc Kaspersky nobile security 9 pe un nokia e63, dar cred ca au si pentru android, nu stiu sigur, dar are axact ce iti doresti de la un antivirus de mobil si are si aceasta funcie anti theaft prin care poti trimite sms de pe orice cartela si orice retea la numarul de telefon care il ai in telefon in acel moment si iti sterge..., iti blocheaza telefonul, dar asta presupune ca cel care il fura sa nu schimbe cartela, cel putin pana nu trimiti tu acel mesaj si mai are si detectare GPS daca tel are asa ceva

Link to comment
Share on other sites

Aici ai dreptate, nu este a?a de "de?tept" ca ?i android-ul, dar nici a?a de vulnerabil. ;)

Din punctul meu de vedere blackberry r?mâne the best la capitolul securitatea datelor, cel pu?in pân? în prezent...

Scuze pentru paranteza f?cut? cu BB, ?tiu c? aici se discut? despre android, dar cine vrea ceva safe trebuie s? ?tie ce s?-?i ia.

Baft? !

Bine punctat.Ar trebui sa faca si Google acelasi lucru.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...