Jump to content
andreimazilu

Configurare server pentru windows terminal server

Recommended Posts

Salut!

As vrea daca puteti sa imi explicati cum as putea sa configurez un server pentru a putea fi folosit de mai multi utilizatori care au acces remote la datele care sunt stocate pe server dar fiecare utilizator sa aiba un username si parola iar fiecare sa aiba numai anumite drepturi (ex. unu sa poata doar vedea datele stocate si a mai adauga date iar altu sa poata si sterge datele). Pe server as vrea sa instalez anumite programe utile cum ar fi Office, plus niste program de contabilitate, si ele sa fie accesate de toata lumea iar lucru sa fie salvat doar pe server. Am inteles ca mi-ar trebui licente pentru fiecare user care acceseaza aceste programe care se iau dintr-un stoc de licente pe care le cumpar de la Microsoft(ma refer la programele legate de ei)?

As vrea ca fiecare sa aiba o limita de Gb pe care poate sa ii foloseasca pentru a depune date.

Acum serverul facand eu un calcul orientativ am calculat ca un procesor Intel Xeon de 3,2 GHz ?i 4 GB de memorie, un server poate g?zdui cel pu?in 100 de utilizatori care executa aplica?ii de introducere de datelor ?i 40 de utilizatori care ruleaz? aplica?ii mai complexe. Crescând num?rul de procesoare la 4 pot avea posibilitatea de a satisface cerin?ele a aproximativ 400 de utilizatori care ruleaz? aplica?ii pentru introducerea datelor ?i aproape 200 cu programe complexe, este ok?

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Salut!

As vrea daca puteti sa imi explicati cum as putea sa configurez un server pentru a putea fi folosit de mai multi utilizatori care au acces remote la datele care sunt stocate pe server dar fiecare utilizator sa aiba un username si parola iar fiecare sa aiba numai anumite drepturi (ex. unu sa poata doar vedea datele stocate si a mai adauga date iar altu sa poata si sterge datele). Pe server as vrea sa instalez anumite programe utile cum ar fi Office, plus niste program de contabilitate, si ele sa fie accesate de toata lumea iar lucru sa fie salvat doar pe server. Am inteles ca mi-ar trebui licente pentru fiecare user care acceseaza aceste programe care se iau dintr-un stoc de licente pe care le cumpar de la Microsoft(ma refer la programele legate de ei)?

As vrea ca fiecare sa aiba o limita de Gb pe care poate sa ii foloseasca pentru a depune date.

Acum serverul facand eu un calcul orientativ am calculat ca un procesor Intel Xeon de 3,2 GHz ?i 4 GB de memorie, un server poate g?zdui cel pu?in 100 de utilizatori care executa aplica?ii de introducere de datelor ?i 40 de utilizatori care ruleaz? aplica?ii mai complexe. Crescând num?rul de procesoare la 4 pot avea posibilitatea de a satisface cerin?ele a aproximativ 400 de utilizatori care ruleaz? aplica?ii pentru introducerea datelor ?i aproape 200 cu programe complexe, este ok?

Multumesc

chiar nu ma poate ajuta nimeni....macar niste sfaturi

Link to comment
Share on other sites

Acum serverul facand eu un calcul orientativ am calculat ca un procesor Intel Xeon de 3,2 GHz ?i 4 GB de memorie, un server poate g?zdui cel pu?in 100 de utilizatori care executa aplica?ii de introducere de datelor ?i 40 de utilizatori care ruleaz? aplica?ii mai complexe. Crescând num?rul de procesoare la 4 pot avea posibilitatea de a satisface cerin?ele a aproximativ 400 de utilizatori care ruleaz? aplica?ii pentru introducerea datelor ?i aproape 200 cu programe complexe, este ok?

Multumesc

Incearca tu sa deschizi pe un quad core de 3.2 400 de programe de introducere a datelor si 200 de programe complexe sa vedem daca reusesti.

Ai noroc daca iti merg si 50.

Cat despre ram... mai daca ai 4GB la 140 de oameni cum ai zis tu inseamna sub 30mb/om. Nu e nici pe departe suficient pentru programe complexe de editare video/audio sau ce o ai avea tu nevoie, fara sa mai punem la socoteala ca iti trebuie cateva sute de mb de ram numa ca sa deschizi aplicatiile alea complexe, ca cel mai probabil o sa trebuiasca sa deschizi un exemplar pentru fiecare utilizator in parte.

Bine, poate tu ai de gand sa rulezi 2 apicatii server side, una de introducere a datelor si una 'mai complexa', caz in care ar putea fi posibil ce vrei tu, dar nu ai avea nevoie sa faci mai multi useri de windows... trebuie doar sa faci mai multi useri pentru aplicatii.

Edited by NemesisITSC
Link to comment
Share on other sites

Vrei sa faci asta in Terminal services ? Licentele sunt cam 180 EUR/user. Licenta de terminal. Pe de alta parte daca nu ai domeniu o sa innebunesti tot alocand pe drepturi pe grupuri si o sa pierzi o grama de vreme.

Sfatul meu e sa incerci esxi de vmware si sa pui masini virtuale. Dar nu cu 4gb de ram. Trebuie sa-ti faci o analiza sa vezi ce anume au respectivii nevoie si poate ti-i mai ok cu masini virtuale decat ts.

Link to comment
Share on other sites

pai si cu vmware numai tre sa platesc licente pentru fiecare user care le foloseste ? inca nu stiu cati useri vor fi dar ideea eu vreau sa fac ca fiecare user sa aiba acces la server ca si cum ar avea un calculator si el il acceseaza de la distanta prin remote control da unde poate face orice si accesa orice program care este instalat pe el. cu vmware nu trebuie instalate pentru fiecare masina virtuala?

Link to comment
Share on other sites

Cu vmware poti sa-ti pui masinile pe linux. Intr-adevar ca esxi versiunea free este limitata la 1 procesor cred, dar depinde ce aplicatii vrei sa acceseze, daca sunt open source sau nu.

Si terminal server este o solutie; ce ai zis tu in ultimul post este super costisitor; ar trebui sa-ti iei un win server data center edition

La ce anume ai nevoie de infrastructura asta ? Ii destul de greu sa ne dam cu parerea fara sa stim imaginea de ansamblu

Link to comment
Share on other sites

Eu am nevoie de asta pentru a crea un fel de serviciu de cloud dar la o scara mai mica. Ideea este ca o firma sa puna datele pe server iar toti angajati sa poata accesa aceste date de oriunde oricand dar sa si poata face operatii de genu sa poate scrie un document in word sa poata face un excel, sa existe si un server exchange sau office 365 plus niste programe de genu CAD. Baza va fi instalarea programelor din pachetul office si orice program care ajuta la cautari pe browser. Sper ca am prezentat ideea destul de clar......:D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...