Jump to content
VlaDDy

[Question] Cum sa instalezi Windows 7 pe un laptop fara sistem de operare?

Recommended Posts

Salutare! De curand am achizitioant un laptop, si nu are niciun sistem de operare ( decat FreeDOS ) , si nu stiu sa instalez un windows pe el. Eu nu vreau sa cumpar un windows original deoarece mi se pare ca acesta costa foarte mult si nu se merita. Intentia mea era sa iau windows-ul in trial si sa folosesc un Windows Activator, insa nu am niciun sistem de operare ( decat FreeDOS ) si nu stiu cum sa fac.

Am cautat pe internet tutoriale insa nu am gasit nimic. Credeti ca ma puteti ajuta ? Thanks.

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu prima data trebuie sa ai 10 posturi.

Ca sa fiu de folos treaba sta cam asa.

1.Ai nevoie de un dvd/cd bootabil cu un sitem de operare Win xp/vista/7 sau ce vrei tu ubuntu...etc.

Windows 7 All Editions SP1 (x86 x64) [ThumperDC] (download torrent) - TPB

Dupa ce ai terminat de downloadat imaginea dai dublu click pe ea si burn cu nero fara sa faci altceva eventual micsorezi viteza de scriere.

2.Dupa ce ai scris dvd/cd cu windows intrii in bios si setezi ca laptopul tau sa booteze dupa dvd/cd Rom.

O sa apara ceva in genu, "First boot device" in functie de tipul de bios' si alegi dvd....

3.Dupa pasul 2 restartezi laptopu bagi dvd/cd cu windows in dvd rom si o sa trebuiasca sa apesi pe enter sa booteze daca ai urmat pasii corect.

Nu ai nevoie de activare windows pentru ca este preactivat ...pentru a nu avea surprize nu crea alt user la instalarea windowsului.

Good luck !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...