Jump to content
Brokerjoker

"Copilul de aur al informaticii" vrea să muncească în România

Recommended Posts

Rare? Buhai, elevul care a câ?tigat în acest an medalii de aur la Olimpiada Interna?ional? Pluridisciplinar? Tuymaada din Rusia, respectiv la Olimpiada Balcanic? de Informatic? de la Belgrad, înva?? cel pu?in cinci ore pe zi, vrea s? î?i continue studiile în str?in?tate, dar s? lucreze în România.

La întrebarea dac? se va întoarce în România dup? ce î?i va termina toate studiile, Rare? a r?spuns: "Mi-ar pl?cea s? am propria mea afacere în România, fiindc? eu cred c? se poate dezvolta ceva aici în acest domeniu. Mi-ar pl?cea s? r?mân în România fiindc? sunt român ?i mi-ar place s? r?mân în ?ara mea. Aici m? simt cel mai bine".

Citeste mai mult pe RTV.NET: "Copilul de aur al informaticii" vrea s? munceasc? în România | RTV.net | Romania TV

Link to comment
Share on other sites

Genul tipic de tocilar care stie multe dar cand il invarti cu 2 cuvinte e ca si prostit.

Glumesti, nu? Asa mototol cum il crezi, el a reusit sa faca performanta la cel mai inalt nivel. Care-i cea mai mare reusita a ta care ai avut-o pana acum?

Mai vazusem pe aici unul care facea SQLi, dar picase bacul anul asta... Prostia nu e un motiv de mandrie, la fel cum nici inteligenta nu e un motiv de rusine.

Link to comment
Share on other sites

Mai vazusem pe aici unul care facea SQLi, dar picase bacul anul asta... Prostia nu e un motiv de mandrie, la fel cum nici inteligenta nu e un motiv de rusine.

Recapitulare scurta:

Albert Einstein repetent la Matematica.

Bill Gates a facut 3 ani de Universitate dupa care a renuntat la studii, invocand motivul lipsei de studii de specialitate in cadrul universitatii.

Steve Jobs a fost un copil abandonat care a renuntat la studii destul de devreme.

Deci clar nu trebuie sa fii un elev eminent ca sa ajungi undeva sus, sau tot mai sus cum zice unu de p'aici... :)

Iar romanul nostru, are vise cu Romania care e furata incontinuu. Nu degeaba suntem cea mai bogata tara de pe Terra...

Link to comment
Share on other sites

Da, ai un punct de vedere construit pe exemple, dar am impresia ca acelea sunt exceptii care confirma o alta regula.

Daca vei face o statistica sa vezi cati dintre cei fara studii ajung sa fie "the big boss", ai fi uimit sa vezi ca majoritatea ajung sa lucreze la drumuri si poduri, in soare, cu lopata in mana.

Gandeste-te ce sanse ai sa ajungi undeva sus fiind un elev eminent si ce sanse ai fiind repetent. Oricum performanta nu este pentru toata lumea, iar atunci cand pur si simplu nu esti capabil, strigi in gura mare ca "strugurii sunt acri".

Link to comment
Share on other sites

strigi in gura mare ca "strugurii sunt acri".

Pai cam asa s-ar caracteriza romanii in general, noroc ca nu suntem toti in aceeasi oala, desii pe usa tot Romania scrie. Asta e problema si cu baietasul asta de vrea sa munceasca in Romania, si cu toti ceilalti de inca mai cred ca "Speranta moare ultima" insa prostul ii tine lumanarea.

Link to comment
Share on other sites

Da, ai un punct de vedere construit pe exemple, dar am impresia ca acelea sunt exceptii care confirma o alta regula.

Daca vei face o statistica sa vezi cati dintre cei fara studii ajung sa fie "the big boss", ai fi uimit sa vezi ca majoritatea ajung sa lucreze la drumuri si poduri, in soare, cu lopata in mana.

Gandeste-te ce sanse ai sa ajungi undeva sus fiind un elev eminent si ce sanse ai fiind repetent. Oricum performanta nu este pentru toata lumea, iar atunci cand pur si simplu nu esti capabil, strigi in gura mare ca "strugurii sunt acri".

Daca era atat de inteligent, avea alte idei.

Link to comment
Share on other sites

Sunteti patetici sa veniti sa ziceti ca ala-i prost cand voi n-ati putea sa luati premiul intai nici la olimpiada de clasa a 7-a.

Ce-ati realizat voi kod si sado? Postati-va maretia la RST power sa vedem care-i mai zmeu dintre zmei.

Mai asta de sus, am zis ca e doar de ochii lumii ceea ce a zis si ca apar altii ca si el.Nu am zis ca e PROST !

Ma abtin sa nu zic alte lucruri, ma abtin sa nu ma arunc aiurea ca altii pentru faima si pule-n gura.

Zimi te rog frumos ce ai inteles tu inafara de faptul ca ai tras la tinta dar nu ai nimerit ?

Nu ma lua in seama, nu mai zice nimic.

Edited by poq
Link to comment
Share on other sites

Sunt multi care au realizat lucruri si sunt mandrii sa zica ca se duc in strainatate ca aici nu au ce face. Daca omu a zis ca vrea sa faca in romania de ce ar zice 'de ochii lumii' ? Se pot face foarte multe si in romania cu tot cu furtul.

Dar ai dreptate, nu l-ai facut prost, ramane sa vedem ce-a realizat sado ca el sigur se crede mai inteligent.

Link to comment
Share on other sites

Sunt multi care au realizat lucruri si sunt mandrii sa zica ca se duc in strainatate ca aici nu au ce face. Daca omu a zis ca vrea sa faca in romania de ce ar zice 'de ochii lumii' ? Se pot face foarte multe si in romania cu tot cu furtul.

Dar ai dreptate, nu l-ai facut prost, ramane sa vedem ce-a realizat sado ca el sigur se crede mai inteligent.

Nu are rost sa ma concentrez sa iti explic ce si cum. Pur si simplu nu o sa zic nimic pentru ca nu castig nimic din asta.Voi traiti cu fantezia ca daca castigi ceva in aceasta societate = un om implinit. Dar defapt e 0, pentru ca nimeni nu stie exact ce e bine si ce nu e bine. Totul este luat dupa istorie. Daca x a castigat ceva ca a facut ceva, in viitor toti vor apela la aceasi chestie, fara sa incerce altceva.

Link to comment
Share on other sites

Tu esti atat de frustrat de 'nedreptatea' din lume incat nu-ti poti da seama ca a castiga o olimpiada INTERNATIONALA e ceva.. iesit din comun pe putin zis.

Si se intampla ca olimpiada aia sa fie intelectuala nu atletica. Nu intelegi un lucru, nu e foarte complicat sa-ti dai seama cum merg lucrurile pentru a face bani dar ca sa poti sa faci lucruri extraordinare in timp ce faci bani iti trebuie inteligenta.

'street smarts' nu merg la toti si nu-s singurul lucru important in viata.

Si nu, nu e o fantezie ca daca castigi olimpiade o sa ai un loc bun de munca, e realitate. Postase nytro acum ceva timp blogul unuia de castiga concursuri d-astea de zici tu ca inseamna 'zero' care lucreaza acum la google pe mai multi bani decat o sa faca tot neamu tau.

E zero cand castigi o olimpiada judeteana si-atat, cand castigi internationale e cu totu altceva.

Link to comment
Share on other sites

1. La informatica nu ai cum sa tocesti, de fapt toceala e singurul lucru care te trage foarte mult in jos (atunci cand nu intelegi un concept si ai senzatia ca daca il memorezi, fara sa-l intelegi si ulterior sa-l adaptezi la nevoie, (fie el cat de scurt/simplu) totul va fi ok, dar nu e deloc asa (tine doar la scoala/facultate nu si la olimpiade sau in viata reala)).

2. Daca ar fi fost mai multi ca phreak si TheTime si mai putini ca sado si sicilianul in tara asta, probabil ca Romania ar fi apucat-o in alte directii (mai bune, mai etice). Chestia asta e la fel ca aruncatul gunoaielor pe jos: termini ceva de mancat pe strada, nu e mai nimeni, pe jos vezi niste ambalaje vechi si pur si simplu te gandesti fara pic de constiinta ca si altii fac la fel, si altii arunca direct pe jos fara macar sa clipeasca ... ce rost ar avea si cu ce ai putea tu ajuta daca ai duce hartia aia amarata la cosul de gunoi ... si apoi iti raspunzi: cu nimic, dar totusi parca acel cos de gunoi nu este chiar asa de departe, mai rezist putin, merita sa incerc, poate se va schimba ceva, candva, indiferent daca nu voi mai fi sa vad.

C-o fi adevarat sau nu macar e cam prima oara cand aud de cineva bun, si in IT, spunand ca vrea sa revina in tara ca sa munceasca sa se dezvolte (poti munci la fel de bine cu strainii chiar daca esti pe alt teriotoriu, exista internet, doar idei sa ai). As aprecia la el daca n-ar baga ca motive patriotismul sau alte "vrajeli" similare, fiindca anul in care s-a nascut si experienta vietii pe care a avut-o pana acum nu au cum sa-l faca sa cunoasca cu adevarat conotatia acelui cuvant.

Si eu cand eram mai mic spuneam ca vreau sa fiu bun pe ceva (eram cu fizica pe vremea aia) sa ies din "turma" sa ma remarc sa fac ceva practic si eficient sa studiez in afara, sa muncesc in afara, orice doar sa plec in alta tara si cand eram intrebat de motiv, doar spuneam asa cu un entuziasm (fals de care nu eram constient) ca pur si simplu e mai bine oriunde nu in Romania, ar fi alta viata. Dar in timp mi-am dat seama ca "ofertele" alea atragatoare catre un studiu si un eventual job in afara (fara cine stie ce calitati) is doar o spalare de creier si in ansamblu mai mult vei avea de suferit chiar daca nu se vede in mod direct. De exemplu, nu vei fi niciodata privit de straini ca un coleg de-al lor (mai ales ca roman), indiferent cat de bun vei fi si cat de bine iti vei face treaba vei fi tratat ca un plan B, ca un robot de rezerva si in acelasi timp iti vor da impresia ca esti in centrul atentiei, ba chiar slavit de ei si ca tot binele ar veni spre tine (poate ca ar merge putin doar daca echipa respectiva ar fi alcatuita din oameni de toate natiile). Eu n-as putea niciodata sa rad la gluma unui strain-gazda sau sa ma simt bine, tot cu romanii mei ma distrez mai bine, si nu sunt xenofob (sau homo daca va trec alte tampenii prin minte) :)).

Edited by cmiN
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...