Jump to content

Recommended Posts

Deseori ne confruntam cu necesitatea utilizarii unui server FTP. Fie ca avem nevoie sa uploadam/downloadam fisiere personale, fie ca avem nevoie sa instalam o solutie FTP pe un server pentru clienti, notiunea de FTP ne este foarte familiara. Fiind un subiect atat de simplu de inteles nu cred ca ar avea rost sa descriu avantajele sau dezavantajele utilizarii FTP precum nici vreun istoric in care sa va plictisesc sau poate vreo statistica la nivel world wide privind utilizarea solutiei FTP. Tocmai de acea am sa trec direct la subiect. Pe Linux sunt destule alternative atunci cand vorbim despre servere FTP, insa eu am ales in aceasta prezentare solutia oferita de catre Vsftpd. Instalarea, configurarea sunt simple si intuitive. Consider aceasta metoda ca facand parte din familia solutiilor “instaleaza si uita” sau “it just works”.

Trecem la instalarea serverului tastand in terminal comanda:

sudo apt-get install vsftpd

Confirmam instalarea apasand “y“, urmand apoi sa asteptam terminarea acesteia.

Dupa terminarea instalarii serverul este deja functional, insa cu siguranta dorim sa modificam anumite setari. Aceste setari le putem gasi in fisierul de configurare vsftpd.conf.

Tastam in terminal comanda pentru editarea fisierului:

sudo gedit /etc/vsftpd.conf

Odata ce fisierul este deschis, obervam optiunile si diferitele setari disponibile. Unele dintre ele sunt comentate, deci deducem ca ele sunt inactive. De aici tine de fiecare ce configurare doreste la serverul sau. In cazul in care doriti cea mai sigura solutie pentru configurarea acestuia va sfatuiesc sa studiati fiecare optiune in parte si sa cautati detalii suplimentare pentru rolul fiecarei optiuni prezente in fisierul respectiv.

De exemplu, o setare foarte folositoare este schimbarea document rootului serverului. Acesta se poate schimba introducand la sfarsitul fisierului, spre exemplu (daca vrem sa setam in /var/www):

#setare schimbare Doc Root

local_root=/var/www

Dupa efectuarea schimbarilor necesare trebuie sa-l restartam pentru ca acestea sa devina active. Comenzile pentru starea serverului sunt:

sudo service vsftpd start

sudo service vsftpd stop

sudo service vsftpd restart

Obs. In video am prezentat solutia alternativa prin folosirea unui modul de webmin.

Pentru testarea vsftpd putem sa folosim un client gen Filezilla sau eventual sa introducem in terminal comanda:

netstat -a | grep ftp

In cazul in care outputul este ca cel de jos mai jos atunci totul este ok.

tcp        0        0        *:ftp         *        LISTEN

Vsftpd este cea mai simpla solutie pentru instalarea unui server FTP pe Ubuntu si dupa parerea mea nici nu e nevoie de ceva mai complex atata timp cat discutam de partajarea fisierelor prin FTP.

Video:

Sursa: ubuntutorials[.]ro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...