Jump to content
vabogsm

problema samsung E2121B

Recommended Posts

iti trebuie box.cu o resoftare se rezolva.la sfarsit scrii si imiei-ul original si e ca nou.e problema veche asta cu 2120,2121b,etc...

sau daca esti masochist (din ce stiu teoretic) poti sa faci o interfata de scriere (scrii cu garua downloader,softul pt el il gasesti parca l-am cerut eu intr-un post,dar nu mai stiu daca pt 2121b,vezi ce pinout are cablul de service si folosesti un convertor serial-usb,de preferat cu pl2303)

pierzi-o noapte,doua in care cauti mult pe gsmhosting si altele in genul,fumezi 3 pachete de tigari,bei 3 beri (rapanoase la pet,cu cat e cantitatea mai mare si pretul mai mic cu atat mai bine) si iti bagi de vre-o 70-100 de ori,dar la sfarsit vei reusi probabil sa dai soft pe el.

personal nu sunt masochist si m-am rupt de 730 de lei sa imi iau z3x full si acu le iau banii "nenilor" in 15 min maxim :P

nu mai stiu cat e in brasov, dar aci la je in oras e intre 20-30 de lei la service (personal daca prind gasca la asa ceva iau si 40)

Link to comment
Share on other sites

@colt.1911 La mai mare hai ma apuc de el maine ma duc sa iau de la maga pachetele si petu o intrebare unde dumnezau gasesc pinoutu de service?

LE:Am downloadat garua downloader am gasit si firmware si pinoutu dar o intrebare poate fi orice convertor serial-usb sau neaparat pl2303?

Edited by vabogsm
Link to comment
Share on other sites

eu prefer pl2303.daca vrei poti sa te legi si cu ft232 sau cu ce chip gasesti,dar pl2303 cam e de baza in gsm.si cablurile de nokia compatibile sunt facute cu pl2303.

aici tutorialsi altele: How To Update Samsung E2121B Guru Firmware

iti faci cablu se service din concertor/cablu de date care contine pl2303 (atentie la pini,citeste datasheet,nu intreba ca gasesti orice cu google) si daca nu ai (si sigur nu ai mufa tata plina pt cablu de service) legi firele direct pe placa in spatele mufei mama.

a,da iti trebuie si un letcon si o lupa buna.

imi place ca ai entuziasm...si eu am avut pana m-am saturat sa fac din cacat bici si sa si pocneasca pt sume de kk si mi-am luat box-uri.

Link to comment
Share on other sites

daca am inteles bine imi trb neaparat convertoru sau pot sa leg direct bazandu-ma pe pinout eu ma gandesc sa leg direct de pe placa telului rx tx gnd la mufa uart far convertor merge asa? sau chipu face toata treaba si inca o intrebare jane cam cat ma costa placuta aia cu pl2303 ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...