Jump to content
Cheater

Ruter Tl-wr1043nd resuscitat din boot loop prin serial cu tooluri neprofesionale

Recommended Posts

Mi-am luat recent un tl-wr1043nd, porturi gigabit, wifi de 300m, mergea excelent pana cand am testat diverse versiuni de dd-wrt si l-am resoftat cu una luata de pe torrente. Astfel a intrat in boot loop, aka instalatie cu beculetze de craciun.

Dupa cateva minute de cautari gasesc un tutorial ( https://blog.elsbrock.de/2012-01/unbricking-a-tp-link-tl-wr1043nd.html ) cu ce trebuie sa fac pentru a-l resuscita.

Ma documentez in legatura toolurile necesare, printre care si un cablu USB to TTL sau RS-232 to TTL :|.

Problema este ca serialul scoate intre 3.3 si 15 volti, iar doar 3.3 volti sunt potriviti pt placa de baza a routerului altfel se prajeste.

Cum nu eram dispus sa dau 40-60 lei pe un cablu compatibil am cautat sa gasesc o solutie pentru a imi face din ce am prin casa un astfel de cablu.

Astfel, mi-am amintit ca aveam un cablu de date pt Siemens mc 60, pe serial, folosit acum 100 ani pentru a decoda si a resofta un telefon.

Il gasesc, gasesc documentatia tehnica de la cablu, unde se specifica ca scoate intre 3.3 si 5 volti pe serial.

Extrag apoi usor cu un clestele, ciocanul si o surubelnina conectorii de la mufa ce intra in telefon si gasesc ca acel cablu de date avea doar 3 fire, TX, RX si GND, fara VCC, tinand cont pe pe VCC se trimit acei 3.3 respecit 5 volti, am zis sa risc si sa il folosesc, aka am dat cu banu' o moneda de 10 bani, NU FOLOSITI MONEZI DE 50 BANI SAU ZARURI CA SUNT MASLUITE SI VA LUATI TEAPA CUM MI-AM LUAT EU LA 2 EXAMENE!!!

Pe placa de baza a routerului, aveam 4 gaurele, astfel, am extras aka smuls cu patentul de pe o placa de retea din 92' toamna tarzie, 4 pini pentru a-i folosi pe post de conectori.

Pe acei 4 pini, am introdus un cablu audio, de la un cd-rom, iar la celalalt capat al acestuia, am introdus cele 3 fire de la cablul serial.

6cablu.jpg

Printre toolurile folosite se poate observa in stanga sus un ac de minge, folosit pentru a indesa butonul reset in speranta unei resuscitari level 1 ;)).

Acum aveam cablu, dar avem un singur pc cu serial pe placa de baza, unul ce il folosesc ca server. AM facut o masina virtuala cu xp, unde vmware esxi m-a lasat sa aloc portul serial a pc-ului, masinii virtuale :).

Am connectat putty pe serial, si am inceput sa fac permutari/aranjamente intre firele ce intrau in place de baza a routerului pana de la caractere ciudate a aparut procedura de boot in loop a routerului, dupa inca niste permutari/aranjamente am reusit sa pot si trimite comenzi :)

Trebuie sa ii multumesc aici tototata si lui nytro, pentru suportul oferit in legatura cu setarile de conectare serial in putty dar si pentru cel moral, aka "du-l la garantie", "nu mai am ca am bagat surubelnita in el...".

Apoi am urmat tutorialul, pana a aparut o noua problema, nu boota nici dupa resoftare, din alta documentatie am gasit ca imaginea softului trebuie sa sara primele nuj cate locatii de memorie, dupa alte sapaturi am gasit un soft potrivit, ma apucase o lene subita de a modifica in hex editor imaginea...

In timpul operatiunii:

routerul + cablu:

1routercablu.jpg

boot loop:

2bootloop.jpg

tpl help:

3serialtpl.jpg

tftp, upload frimeware:

4tfpnew.jpg

1st boot, dupa resuscitare:

5upg.jpg

up and running:

7mergeeee.jpg

Videos cu instalatia de craciun/din timpul scrierii softului pe locatiile de memoriie/boot:

http://img9.imageshack.us/img9/2561/5yynnujixveukponcceaps.mp4

http://img694.imageshack.us/img694/788/du7xdhtfaqalzkclsutodr.mp4

PS: cu dd-wrt si un config decent imi merge intr-un mare fel, ex: din coltul celalalt a apartamentului, am peste 100Mb/s pe speedtest.

Iar dupa o scanare in wifi, am gasit cel mai liber canal pt acesta din zona, ca na am zeci de retele wifi de la vecini, iar diferenta o face timpul de raspuns ce a scazut de la 6ms la 3ms dupa alegerea celui mai liber canal.

In episodul urmator o sa experimentez si tehnologia 11a, de la 5Ghz in sus, sa vedem ce stie sa faca, poate mi-oi lua si o antena mai buna.

Edited by Cheater
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

BRAVO !

DD-wrt are proceduri de recuperare destul de ok. Dar in cazul tau cred ca era mort de-a binelea. Vezi ca am reparat un DLINK fara cablu serial .

Nu imi mai aduc aminte exact modelul si prodedura ,dar tin minte cam trebuie sa pui cablu de ethernet pe wan port , setai ip 10.10.x.x si te connectai pe web la el dupa ce ii dadeai un reset. Intradevar m-am chinuit un pic pt ca nu intelegeam de ce pwla mea nu raspunde la ping mizeria. Pe web aveam un file upload form cu un submit button. Am luat firmware original de la Dlink si l-am rescris.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...