Jump to content
Vman

Problema

Recommended Posts

Salut, am nevoie de o rezolvare urgent la problema asta:

Sqrt

Se da un numar X si un numar K. Se cere sa se afiseze primele K zecimale ale numarului sqrt(X).

Date de intrare

Fi?ierul de intrare sqrt.in va contine doua numere X si K.

Date de ie?ire

Fi?ierul de ie?ire sqrt.out va contine un sir format din K cifre reprezentand primele K zecimale ale numarului sqrt(X).

Restric?ii

1 ? X ? 6666

1 ? K ? 1000

sqrt(X) reprezinta radical de ordinul 2 din X

Pentru 10% din teste K ? 10

Pentru alte 10% din teste K ? 20

Pentru alte 40% din teste K ? 100

Sunt nou in programare si ma gandeam ca prima observatie este aceea ca daca inmultim numarul nostru X cu 100 si extragem radicalul din el, atunci partea intreaga din acest radical va avea ultima cifra egala cu prima zecimala a numarului sqrt(X). Un exemplu: sqrt(2) = 1.41... iar sqrt(200) = 14.1...... Putem generaliza si zicem ca daca inmultim numarul nostru cu 10^(2*K), atunci partea intraga din radicalul acestui numar va contine ultimile K cifre ca fiind primele K zecimale cautate.?Din moment ce precizia nu ne permite sa lucram pe numere reale vom lucra pe numere mari. SI eu inca nu stiu sa lucrez cu numere mari..

Link to comment
Share on other sites

Eu as rezolva problema in felul urmator :

As implementa algoritmul de extragere a radacinii patrate asa cum l-am invatat in scoala generala si as impune limita K pentru primele zecimale .

Astfel ai evita sa lucrezi cu numere foarte mari si in acelasi timp ti-ai genera cate zecimale doresti tu,fara a le afisa pe toate odata asa cum se intampla cu sqrt() .

Link to comment
Share on other sites

Din ce stiu cu algoritmul de extragere a radacinii patrate poti genera cate zecimale doresti ,chiar si 10^3.

Pe masura ce obtii zecimalele(cifrele) poti forma un numar de tip integer (are 2^16 - 1 ,asadar mai mare ca 10 ^3) cu ajutorul lor.

Edited by tjt
Link to comment
Share on other sites

Opinia mea de ne-algoritmist.

Folosesti functia sqrt. Din valoarea returnata de functie ai putea sa scazi valoarea intreaga a valorii returnate. Astfel ramai cu un numar de forma 0.n1n2n3n4...nk..nm...nz...

Dupa ce realizezi asta convertesti numarul rezultat in string si, ca sa afisezi primele k zecimale, faci asa:

//nu facem cout pentru string[0] si string [1] acestea fiind caracterele 0 respectiv "." .

for(i=2;i<=k+2;i++)

cout<<string;

Update


#include<iostream>
#include<string.h>
#include <boost/lexical_cast.hpp>
#include<math.h>
using namespace std;
int main ()
{
int n=3123;
long double val;
val=sqrt(n);
val=val-int(val);
int k=8;
std::string s = boost::lexical_cast<std::string>(val);
for(int i=2;i<=k+2;i++)
cout<<s[i];
}

Edited by gotr00t
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...