Jump to content
Vlachs

SEO din perspectiva unui provider de servicii

Recommended Posts

Mai toata lumea a auzit de "SEO", mai toata lumea ofera "SERVICII SEO", toti "stiu" ce este si toti stiu cat "valoreaza"...dar putini stiu cu adevarat ce presupune SEO(din ambele perspective: client/provider).

Saptamanal primesc cereri de la diverse persoane(majoritatea recomandate) sa le fac o oferta pentru anumite cuvinte cheie, cererile suna stupid si de obicei ma comport cu "viitorul client" asa cum imi dicteaza instinctul...putin nepoliticos.

Impolitetea mea s-a dezvoltat in timp...in urma interactiunii intre mine si "viitori clienti", majoritatea au auzit ei de undeva 2,3 chestii legate de seo si vin cu un aer de superioritate(aerul de superioritate este datorat si celor 10$ care vor sa ii investeasca in seo), ei bine sa nu respectati zicala "clientul nostru, stapanu nostru" pentru ca o sa creada ca va detin, atunci e cel mai rau...cand cred ca va detin.

Inainte de a trece mai departe sa retineti "cel mai rau client, e clientul roman", clientul roman este cel de care vorbim aici, nu chinezul/arabul/americanul....strict romanul.

Pretul stiut de ei e dictat de gigeli(sunt si pe forum) care fac "seo", au citit 3 articole si au luat niste tool-uri crackuite si gata(suntem seoisti), gigeii care introduc captcha-urile manual, care fac manual inscrieri in directoare....

Cum sa filtrezi clientii ?

Printre clienti o sa ai si persoane stupide, intodeauna e bine sa nu tii persoanele stupide pe platforma(frontend-ul de administrare clienti: rapoarte...), trebuie sa te gandesti daca 200e(sau ce suma o mai fii) lunar merita bataia de cap, pentru mine nu mai merita, a fost o perioada cand merita, acum nu mai merita.

Reguli:

1.Intodeauna calculeaza-ti costurile inainte de a face o oferta cuiva.

2.Intodeauna fixeaza un pret mai mare decat stii ca ar accepta clientul.

* aici e vorba de instinct, nu e vorba sa ii tragi teapa sau ceva...doar il filtrezi, poti sa ii faci o reducere incepand cu luna urmatoare si o sa fie foarte multumit

* daca iti spune ca revine maine cu un raspuns(65% nu mai revine), cand esti contactat ei se asteapta la 100 lei pe luna sau ceva de genu(preturi stabilite de gigei)

3.Daca persoana care iti solicita serviciile iti e necunoscuta... fa un plan pe mai multe luni cu plata lunar(are scopul de a te proteja pe tine ca provider, nu vrei dupa 1 luna sa te bata la cap un idiot cerandu-ti sa ii dai luna)

4.Daca esti firma/pf, nu il trece din prima luna pe factura, incepand cu a doua luna poti sa faci asta, cautati singuri logica

O sa mai adaug cate ceva in bucata asta cand o sa am chef de scris.

Morala : Feriti-va de gigeii si romani.

Edited by Vlachs
Link to comment
Share on other sites

Inainte de a trece mai departe sa retineti "cel mai rau client, e clientul roman", clientul roman este cel de care vorbim aici, nu chinezul/arabul/americanul....strict romanul.

Nu e chiar asa bre. Clientul roman vrea rezultate de calitate pentru afacerea lui de pe internet, dar daca se poate gratis si-n timp scurt, ca doar e vorba de internet, iar internetul e gratis. Retarzi!

Link to comment
Share on other sites

Nu e chiar asa bre. Clientul roman vrea rezultate de calitate pentru afacerea lui de pe internet, dar daca se poate gratis si-n timp scurt, ca doar e vorba de internet, iar internetul e gratis. Retarzi!

Internetul nu e free:

- platesti abonament

- platesti host/domeniu

Link to comment
Share on other sites

Nu e chiar asa bre. Clientul roman vrea rezultate de calitate pentru afacerea lui de pe internet, dar daca se poate gratis si-n timp scurt, ca doar e vorba de internet, iar internetul e gratis. Retarzi!

pe langa ce a zis si ElChief sunt multe costuri curentu si ala trebuie luat in calcul nu e chiar mult dar se aduna,munca care o faci desigur romanu se asteapta la rezultate de calitate dar el nu stie ca trebuie sa si platesti pentru aceste servicii care nu sunt de loc simple.Cauta si tu pe net sa vezi cat de complex este acest domeniu seo nu ma pricep nici eu asa bine dar stiu ca are foarte multe ramuri acest domeniu si nu este chiar ieftin cum vor romanii.

Link to comment
Share on other sites

Nu e chiar asa bre. Clientul roman vrea rezultate de calitate pentru afacerea lui de pe internet, dar daca se poate gratis si-n timp scurt, ca doar e vorba de internet, iar internetul e gratis. Retarzi!

Ai spus ac. lucru ca si ElChief numai ca in alta ordine de idei. Ai dreptate, clientu roman este cel mai prost pentru afacerea IT. Lui trebuie sa ii oferi un pachet ieftin si bun, sau cel putin asa sa creada el ca este bun. Eu sunt programator din 2007, freelancer, 90% din clientii mei sunt straini iar cei 10% care sunt romani sunt cunostinte majoritatea. Asa mult ma caiesc dupa ce accept sa iau cate un proiect din astia 10%.

Multa bafta

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...