Jump to content

Recommended Posts

Deci este un lucru stabilit ca linux e mai puternic / rapid ca windows , dar de asemenea este un lucru stabilit ca pe linux nu gasesti nativ atat de multe programe in categorii atat de diversificate ca pe windows , deoarece ( parerea mea ) fiind un sistem moka nu sunt atrasi investitorii sa dezvolte aplicatii ... dar in schimb mac os este bazat pe linux , dar exista si investitori , asa ca ma gandeam sa trec pe pc-ul meu de pe linux pe mac os .... ce ziceti , merita ?

Link to comment
Share on other sites

da , dar motivul pentru care am deschis topicul este ca sa stiu daca logica mea este buna....ca in tot mai multe magazine in raionul dedicat calculatoarelor vad componente periferice cu 2 abtipilduri pe el : unul cu semnul windows si unul cu semnul mac ( nici unul cu semnul linux ) ...este adevarat ca linuxul a facut posibila functonarea lor , dar nu prin bunavointa dezvoltatorilor...dar baza mac-ului e aceasi ca a linuxului ? cu kernelul lor ? si cu sistemul ext3 ? de asemenea dintre lion si leopard ce sa aleg ?

Link to comment
Share on other sites

Merita, cat timp ( cum a zis si em) ai un pc compatibil;

Calculatoare cu logo'uri Linux gasesti de la Dell / HP , dar nu stiu daca si in Romania;.

Mac OS'u are un kernel asemanator linux'ului dar sunt cateva diferente :) ( MacOS'ul are formatul .dmg in plus, de Ex.). Nu stiu de sistemul ext3, eu pe linux folosesc ext4 ( nu cred ca e o diferenta mare);

Alege tu intre lion/leopard

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...