Jump to content
gallardo

Ajutor harman kardon sintoamplificator avr 630

Recommended Posts

Salut am si eu o intrebare idioata cred eu am un amplificator harman kardon avr 630 e facut de kenwood am conectat la el 4 boxe stanga dreapta central si un surround doar unu normal sunt 2 de surround eu acum vreau sa stiu daca se pot pune de exemplu 2 boxe pe aceiasi iesire adica colegate plus cu plus si minus minus

Link to comment
Share on other sites

Nu neaparat, dar trebuie sa fii constient ca nu vei avea de 2 ori mai multa putere/volum pe canal. Chiar daca boxele sunt identice, ele au o oarecare impedanta si suna intr-un fel. Daca pui doua in paralel (identice), injumatatesti impedanta, recte iesi din parametrii boxelor si a amplificatorului... Daca nu incerci sa fortezi volumul, probabil ca esti safe.

Link to comment
Share on other sites

N-are ma nimic, nu se arde nimic... doar o sa se auda mai incet, o sa ai 2 boxe pe canal.

Daca amplificatorul este de 8 Ohm si boxele de 4 Ohm, o sa se auda mai tare dar mai slab calitativ pe 4 Ohm decat pe 8.

Singura chestie care ai putea-o arde la amplificator sunt finalii. N-ai stres.

Link to comment
Share on other sites

deci problema la amplificatoru asta nu este puterea are de darama 4 case nu stiu daca la avut cineva ieri lam probat pe 2 boxe de 8 ohm indiana line am crezut ca imi sare usa din balamale vreau sami cumpar eu 4 difuzoare si sa mi le fac eu ce se pune intre ele ca sa nu piarda din putere ca am vazut la unele boxe cu 2 difuzoare un condensator sau nu stiu exact ce era ajutatima daca stiti ceva

Link to comment
Share on other sites

deci problema la amplificatoru asta nu este puterea are de darama 4 case nu stiu daca la avut cineva ieri lam probat pe 2 boxe de 8 ohm indiana line am crezut ca imi sare usa din balamale vreau sami cumpar eu 4 difuzoare si sa mi le fac eu ce se pune intre ele ca sa nu piarda din putere ca am vazut la unele boxe cu 2 difuzoare un condensator sau nu stiu exact ce era ajutatima daca stiti ceva

Sa nu cumva sa-ti cumperi pocnitoare de la Dioda sau magazinele de unde esti...

Strange niste banuti si ia-ti ceva profi sau semi-profi, sfidezi amplificatorul cumparand chizenarii de rahat. Intra pe discopro.ro pe forum, posteaza acolo, o sa iti spuna baietii tot ce ai nevoie, totul profi, etc.

Link to comment
Share on other sites

locuiesc in italia chiar nu vreau sa fac comanda in romania sunt mult mai scumpe de cumparat se gasesc aici da nu stiu ce naibi se pune intre 2 difuzoare ca sa nu piarda din calitate puse pe acelasi canal

edit

deci am 7 iesiri eu vreau stanga dreapta central 3 boxe mari si 2 inalte stanga dreapta ceva de genu asta vreau sa le fac

http://cgi.ebay.it/ws/eBayISAPI.dll?VISuperSize&item=300724394950

Edited by gallardo
Link to comment
Share on other sites

locuiesc in italia chiar nu vreau sa fac comanda in romania sunt mult mai scumpe de cumparat se gasesc aici da nu stiu ce naibi se pune intre 2 difuzoare ca sa nu piarda din calitate puse pe acelasi canal

edit

deci am 7 iesiri eu vreau stanga dreapta central 3 boxe mari si 2 inalte stanga dreapta ceva de genu asta vreau sa le fac

http://cgi.ebay.it/ws/eBayISAPI.dll?VISuperSize&item=300724394950

Deci... repet, fa-ti cont pe DiscoPro - PowerAudio - www.forum.poweraudio.ro • Prima pagin? si intreaba baietii.

Eu pana acum mi-am cumparat difuzoarele, driverele, goarnele, filtrele, MDF-ul, si mi-am facut singur boxele. Am cautat pe forumul ala proiecte, am masurat litrii, etc si am facut ceva profesional. Daca vrei ceva de calitate iti recomand sa faci la fel. Gasesti si in Italia stai chill, posteaza pe forum acolo...

Link to comment
Share on other sites

deci am postat acolo si a venit un imbecil bagameas pula in masa si limba lui si mia spus ca sa scriu corect limba romana si lam injurat si lam intrebat daca e handicapat si vrea sai desenez trebuie sa scriu corect limba romana adica mi se rupe pula de cum scriu si de critii pulii dupa forum de la power audio

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...