Jump to content
vasile.dickulescu

Ascundere .$RECYCLE.BIN .System Volume Information .Trash- 1000 din Ubuntu

Recommended Posts

Cei care folosesc Ubuntu in Dual-Boot cu Windows 7 sau 8 (poate chiar si XP) presupun ca stiti despre ce vorbesc. Mie unul, cand lucrez cu File Managerul din Ubuntu il tin pe "Show Hidden Files" pentru a vedea toate fisierele de pe acea partitie.

Cand intru pe o partitie de windows imi apar fisierele .$RECYCLE.BIN .System Volume Information .Trash- 1000 cat si desktop.ini in fiecare folder din acea partitie. Stiu ca toate sunt fisiere de system din Windows: .$ReCYCLE.BIN iti muta fisierul acolo inainte de stergere totala sau ceva de genul, .System Volume Information e pentru restore, si desktop.ini pastreaza diferite setari de afisare. In principal NU trebuiesc sterse sau cel putin nu ar trebui.

Zilele astea tot faceam curat prin diferite partitii si am sters cateva fisiere din cele mai de sus din greseala. M-am gandit sa le ascund, iar in ubuntu se ascund usor prin adaugarea unui "." inainte de numele fisierului.

Intrebarea este, daca eu modific numele fisierului, or sa apara probleme in windows ca nu mai e acelasi path? Daca da, ce alta posibilitate as avea sa scap de ele fara sa le sterg?

Am cautat diferite pe diferite keyword.uri gen "what happen if I rename .system volume information" dar "how to hide windows files in ubuntu" dar majoritatea sunt cu aceleasi raspunsuri sau deloc.

Multumesc frumos pentru raspuns, si imi pare rau ca am tentinda sa scriu mult:))

Link to comment
Share on other sites

Daca nu le gaseste, windowsul o sa le creeze iar. Singura problema o sa fie ca vei pierde setarile care erau in desktop.ini sau fisierele din recycle bin care erau in folderul $RECYCLE.BIN

Ce ai putea sa faci este sa creezi, in linux, un fisier cu numele .hidden iar in el sa treci numele fisierelor si folderelor pe care vrei sa le ascunzi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...