Jump to content
Oust

Vreau sa ma conectez la GPON

Recommended Posts

Pentru ca am GPON de vreo 2 ani, si pentru ca a stat cuminte neumblat la setari, vreau sa ii fac cadou niste setari de la mine, problema este ca nu ma pot conecta la el, am incercat 192.168.100.1, 192.168.1.1, 0.1, degeaba, citisem undeva ca doar cei de la RDS se pot conecta la el, mi se pare o absurditate, spuneti-mi va rog, ma pot conecta la el sau am nevoie de scule speciale? S-a mai conectat cineva la asa ceva?

Este vorba de individul din imagine... un Huawei EchoLife HG865

Imagine0423.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nu se poate, Gpon-ul nu are software pe el, el se conecteaza automat la un server special de unde isi ia setarile...

Daca nu se poate conecta la el,cei de la rds de ce dau pe langa gpon carti de utilizare? in care iti arata cum sa te conectezi la ip-ul lui si mai multe?

PS: Am incercat si eu sa ma conectez dar nu merge :))

Link to comment
Share on other sites

Nu se poate, Gpon-ul nu are software pe el, el se conecteaza automat la un server special de unde isi ia setarile...

M-am gandit la asta dupa ce-am citit putin despre retelele PON, AON... se conecteaza la ONT sau OLT, nu cunosc bine fenomenul trebuie sa ma documentez... dar cam asa vine..

420px-PON_vs_AON.png

LinkClick.aspx?link=images%2Fa.+broadband+solutions+-+gpon+v3.jpg

Ciudat este faptul ca unii se conectau punand ip-urile manual pe adresa 192.168.100.1

Edited by Oust
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...