Jump to content
vasile.dickulescu

Problema instalare Windows 8

Recommended Posts

// Am gresit titlul topicului. Este vorba de Windows 8.1

Salutare.

Un prieten si-a cumparat un laptop, si bineinteles ca m-a gasit pe mine sa ii pun "ultima versiune de windows" pe el. Era pe aici un meme care se potriveste situatiei: "toata lumea stie sa intaleze un windows, in afara de prietenii/redudele tale" :))

Laptop: Acer v5-531

Windows 8.1: http://filelist.ro/details.php?id=289543

Tip de Instalare: 16Gb USB Flash

Problema: Windows could not set the offline locale information. error code 0x80ff0001

Mesajul asta apare dupa ce totii pasii aia sunt indepliniti: copy files, install featres, install updates

Din ce am citit pe niste forumuri, e din cauza Windows trebuie instalat pe "primary partition", dar asta am facut si tot degeaba.

Asa arata partitiile in Windows Setup: 09bR6WC.jpg

Am incercat si sa sterg toate partitiile si sa o las pe cea default de 500Gb, dar primesc acelasi mesaj.

Mai este cineva care a intampinat aceasta problema? Cum ati rezolvat-o? :D

Multumesc.

Edited by vasile.dickulescu
Link to comment
Share on other sites

1.Seteaza ora si data in BIOS.

2.Sterge toate partitiile si creeaza alte 2, impartind HDD in doua partitii egale. Windows-ul iti va crea o partitie suplimentara de 350 Mb. Acum, ai o partitie primara, una nealocata, pe care o vei formata dupa instalare, din Windows si cea suplimentara de 350 Mb. Alege-o pe cea primara (cea mare) si next, next, next...

PS: Daca nu folosesti meniul de boot rapid si impostezi in BIOS sa booteze de pe stick, ar fi bine sa scoti Stick-ul la primul reboot.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1.Seteaza ora si data in BIOS.

2.Sterge toate partitiile si creeaza alte 2, impartind HDD in doua partitii egale. Windows-ul iti va crea o partitie suplimentara de 350 Mb. Acum, ai o partitie primara, una nealocata, pe care o vei formata dupa instalare, din Windows si cea suplimentara de 350 Mb. Alege-o pe cea primara (cea mare) si next, next, next...

PS: Daca nu folosesti meniul de boot rapid si impostezi in BIOS sa booteze de pe stick, ar fi bine sa scoti Stick-ul la primul reboot.

Am urmat cu exactitate pasii tai, si a mers din prima. You're the Man !

E vreun motiv anume, pentru care partitionarea in doua parti egale ajuta? Am mai instalat Windows 7/8 pe laptopuri noi, si nu am mai avut niciodata problema asta .

Multuesc frumos :D

Link to comment
Share on other sites

ora si data le setasem din inainte sa schimb ordinea de bootare sau sa inserez stickul. sunt destul de sigur ca nu de acolo a fost problema, dar odata ce problema a fost rezolvata nu mai conteaza.

Legat de PS, am scos stickul imediat dupa bootare cand a aparut logoul Acer si nu a fost nici o problema.

Problem rezolvata, topicul poate fi inchis .

Multumesc vargas.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...