Jump to content
Anonim.

Salutare tuturor ! Anonim.

Recommended Posts

O sa fie scurt in descrierea mea. Ma numesc Alex ( cunoscut de prieteni Anonim), am 16 ani , sunt la un liceu cu profil de mate-info, informatica intensiv. Sunt pasionat de tot ce inseamna IT, gadget-uri, tot ce este nou , de aceea am devenit gamer profesionist in anul 2007 iar in paralel am inceput sa invat html, urmand php si dupa ce am ajuns la liceu am inceput sa invat C++ si sper ca in urmatorul an de liceu sa invat si java

Link to comment
Share on other sites

Bun venit.

În liceu nu o s?-?i predea Java. Dac? vrei s? înve?i, Google e prietenul t?u.

Baft? pe aici.

dirigintele meu este profesor de informatica, si a zis ca va incerca sa ma invete java

În paralel cu C/C++/Pascal (exist? subiecte de BAC. doar pentru aceste trei limbaje de programare).

Dac? sunte?i o clas? de elevi de ?ia care nu ?tiu care e diferen?a dintre while() { } ?i do { } while(), m? îndoiesc c? o s? reu?easc?.

Acum fie vorba între noi, C++ nu este predat în ?coal? la "facilit??ile" lui adev?rate.

Ce se face în ?coal? este algoritmic?, limbajul este relativ.

Un elev care st?pâne?te bine logica computa?ional? nu are sau nu ar trebui s? aib? dificultate în schimbarea limbajului (strict algoritmic?).

Cr?ciun fericit în continuare.

Edited by H3xoR
Link to comment
Share on other sites

O sa fie scurt in descrierea mea. Ma numesc Alex ( cunoscut de prieteni Anonim), am 16 ani , sunt la un liceu cu profil de mate-info, informatica intensiv. Sunt pasionat de tot ce inseamna IT, gadget-uri, tot ce este nou , de aceea am devenit gamer profesionist in anul 2007 iar in paralel am inceput sa invat html, urmand php si dupa ce am ajuns la liceu am inceput sa invat C++ si sper ca in urmatorul an de liceu sa invat si java

Bine ai venit!

Presupun ca vrei sa inveti Java pentru programarea jocurilor .. Cauta pe Google , ca din cate stiu la licee se preda doar C++ .

Pentru jocuri iti propun Unity3D (este practic , poti face jocuri cu o grafica foarte buna , si suporta Java , C# +).

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Salut si bine ai venit.

Cu toate ca nu ai cerut sfaturi, imi permit sa-ti dau unul pe care cu siguranta nu ai cum sa-l mai iei in serios.

Tot la profil mate-info am fost si eu, tot intensiv. Cand am ajuns la facultatea de Calculatoare la care sunt si acum, mi-am dat seama ca informatica facuta in liceu... asa zisa informatica, nu m-ar fi ajutat nici macar sa fiu cel mai bun la primul curs al primei ore de programare din facultate.

Sfatul meu pentru tine sau pentru altii ce vor sa faca informatica este sa nu va duceti la profiluri de mate-info. Iti place informatica? Foarte bine, te duci la profil de stiinte(ca sa ai totusi habar de matematica) si vei sta linistit 4 ani, 4 ani in care ai tot timpul din lume sa inveti informatica. La mate-info ai o gramada de lucruri de facut, o gramada de asteptari au profesorii de la tine si nu ai timp sa mai inveti in particular. In liceu(cel putin in liceul meu, care era recunoscut in judet pentru cei mai multi elevi trimisi la olimpiade) nu ti se preda mare branza. Daca ti-ai ales sa faci Pascal(sau profesorul a ales pentru tine) o sa stii ceva Pascal, foarte putin C++ si atat. Daca profesorul si-a ales C++ esti un caz fericit. Nu o fie nevoie sa inveti 4 ani de liceu in 3 luni de vacanta, pana sa intrii la facultate.

Eu mi-am ales sa invat acasa Java din clasa a-11-a pentru ca mi-am dat seama ca-i cam ce faceam eu la liceu, C++.

Link to comment
Share on other sites

anul trecut profesorul a vrut sa ma ia olimpiada, toate bune si frumoase. au trecut 2 luni in care n-a mai zis nimic apoi intr-o zi se trezeste sa ma anunte ca peste 4 zile este olimpiada , iar eu in 3 zile trebuia sa invat algoritmi mult prea complicati pt cunostintele pe care le aveam la acea perioada pt ca am avut si ghinionul de a pica intr-o clasa in care 2-3 avem o treaba cu informatica si suntem interesati si nu putem invata mai multe pentru ca altii nu inteleg algoritmi elementari

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...