Jump to content
BLKoldSUN

PHPFOX spam bots

Recommended Posts

Nu stiu daca acest topic il pot considera tutorial, insa am sa explic detaliat ca sa fie pe intelesul tuturor.

Nu am idee cati de aici cunosc phpfox, iar pentru cei care nu stiu: PHPFOX este un script social networking pot spune asemanator facebook-ului ce permite oricarui utilizator inregistrat sa incarce poze, muzica, clipuri video, sa dea like/dislike, s.a.m.d.

Care este problema cu acest tip de script?

Fie ca folosesti versiunea cumparata sau versiunea nulled o sa ai parte de acelasi lucru: boti de spam. Folosesc phpfox din aprilie 2013 si m-am confruntat cu flood puternic si sincer nu am gasit nici o solutie. Am stat pana la 3,4 luni uitandu-ma in cpanel la log rows sa urmaresc fiecare ip si sa-l blochez dar cum banam un ip, parca se inmulteau. Am banat clase, am banat toate domeniile de emailuri utilizand wildcards (*mail.com) dar fara sperante.

Ce se intampla daca permiti botilor sa se inregistreze pe phpfox?

Daca au apucat sa se inregistreze, fiecare bot in parte va incerca sa se autentifice si sa posteze pe blogurile din script, iar daca tu banezi un user, acesta va trimite query-uri de autentificare. Gandeste ce se intampla cand 500 de boti incearca sa se logheze in acelasi timp? Iti va tine CPU la 90% si posibil poate va ceda. Am 25Gb spatiu pe host si trafic necontorizat si imi manca toate resursele.

Deci, cum sa previi inregistrarea botilor de spam pe phpfox?

1. din setarile generale, la modulul de inregistrare trebuie sa setezi:

- foloseste captcha

- poza este obligatorie

- contul trebuie validat de utilizator prin email

- la inregistrare sa aleaga timezone

- trebuie sa-si aleaga atat orasul cat si tara

2. In .htaccess trebuie sa pui codul antiproxy pentru a evita altor scripturi/programe sa-ti scaneze reteaua

3. in robots.txt permite doar Googlebot, restul interzisi

4. Veriga de baza antispam:

Multiple steps register

Cred ca daca nu ma jucam cu aceasta optiune si acum stateam in spam si banam ip-uri dupa ip-uri.

Multiple step registration se refera la Ajax, adica:

- Am un formular de inregistrare si dupa ce completez campurile, am un buton: NEXT. Apasand next ne apar alte optiuni: incarca poza, alege data nasterii. Dand next, deja avem al treilea pas unde dam Finish.

Botii de spam sunt creati de programe automate si in mod normal nu pot vedea ceea ce vedem si noi, ceea ce impiedica inregistrarea pe reteaua noastra.

Sper ca acest mic tutorial sa ii ajute pe aceia care au intampinat o astfel de problema,iar daca aveti nevoie de ajutor lasati-mi un PM si va ajut personal.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...