Jump to content
hacksoft

Zvon: Facebook pregateste o moneda electronica

Recommended Posts

facebook-credits.jpeg

Umbla vorba-n targ ca Facebook se pregateste sa intre pe piata serviciilor financiare electronice. Deocamdata nu e nimic sigur dar sursele spun ca sunt la cateva saptamani distanta de lansarea unei monede electronice.

Pe de o parte, ideea lor nu e rea, cont de Facebook are multa lume, de ce nu l-ar folosi ca sa plateasca lucruri pe internet? Pe de alta parte ramane problema securitatii, eu parca n-as avea incredere sa-mi tin niste bani in contul de Facebook.

sursa : Zvon: Facebook pregateste o moneda electronica | Arena IT

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Facebook e ca sa te joci si sa comunici cu ceilalti, nu pentru comert. Uite cateva probleme care pot aparea:

O sa puna confirmarea platii cu moneda prin email: Schimbi mailul sau dai recover la cel vechi si raspunzi la intrebarile de securitate (raspunsurile sunt de cele mai multe ori prin profilul de facebook).

O sa o minezi si pe asta: Baietii cu stealere or sa fie primii care sa se imbogateasca rapid datorita conturilor pe care le au deja.

O sa o cumperi pe bani reali: Care ar mai fi scopul? Sa o bagi in jocuri? Sa cumperi cadouri de rahat (cum e Starbucks Gift Card si celelalte) sa le dai prietenilor? La fel de bine poti sa le cumperi si pe bani reali.

In plus: Daca nu o sa poti sa monetizezi moneda virtuala (tare mi-e ca nu o sa poti sa faci din nou exchange 1:1 cu facebook sa le dai moneda lor de rahat si sa iti dea banii inapoi), atunci vor aparea site-uri de exchange, cum e cu bitcoin acum.

Link to comment
Share on other sites

Daca or sa creeze ceva gen bitcoin (bineinteles ca vor face dupa sursa bitcoin, care e publica) eu ma bag sa investesc :) . Se va dezvolta si va creste pretul ca si bitcoinul.

Sunt in jur de 300 monezi facute dupa sursa bitcoin pana in momentul de fata si cam toate incep sa urce. Cine a fost pe faza la momentul lansarii acelor monezi si are rabdata cel putin 1-2 ani, nu va face mii de $ ci milioane de $.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...