Jump to content
TheOne

Windows 8.1 (Internet lent)

Recommended Posts

Aseara am instalat Windows 8.1 si mi-am dat seama ca internetul merge foarte greu, cand vreau sa descarc orice program stau in jur de 40/50min la 50mb :| m-am uitat si pe google am incercat tot ceea ce am vazut dar nimic... Exista vreo modalitate sa scap de problema asta? Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Pe ce configuratie rulezi Win 8.1 si de unde ai instalat driver-ele ? Ce antivirus folosesti ? Incearca cu un disable/uninstall la antivirus si spune-mi daca s-a rezolvat problema ta.

Edit 1:

Folosesti cumva un hub/switch ?

Edit 2:

Foarte important este sa faci update la driver-ele placii de baza si sa te uiti pe saitul producatorului laptop-ului sau pc-ului sa vezi daca exista vreo versiune mai noua de BIOS si daca da, sa-i faci update.

LE:

Si ma enerveaza cand vad ca postati asa, mi-au dat un pumn de laxative si pe urma m-au impuscat in cur... Ce fel de laxative, cam cate, ce tip de gloante etc, fiti si voi mai expliciti.

Tre sa ghiceasca mereu lumea si cand va zice cate unu ceva, sariti de cur in sus, ca de, voi sunteti frumosi si destepti.

Edited by george2013
Link to comment
Share on other sites

Am pus un HDD de laptop, imi aduc aminte ca am schimbat din IDE in AHCI sau invers, nu mai tin minte, daca vrei ma uit in bios.

Am facut proba cu antivirusu si degeaba, folosesc kaspersky pure 3.0.

Ai facut asta cu IDE/AHCI inainte sa instalezi windows-ul sper. Oricum bine este sa fie setat pe AHCI, care este mult mai rapid decat IDE. Daca ai un sistem vechi caruia i-ai facut upgrade lasa acolo IDE, depinde ce ai schimbat, nu-mi spui foarte multe tre sa te trag de limba. Este SSD ? (atunci ai nevoie de AHCI).

Nici n-ar mai trebui sa boot-eze daca te-ai jucat pe acolo si ai tot schimbat IDE/AHCI. Din cate stiu eu Windows-ul nu-si incarca driver-ul AHCI by default daca in BIOS este setat IDE.

Edited by george2013
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...