Jump to content
alexandruth

[Tutorial] Partitie ascunsa si criptata pe un stick USB

Recommended Posts

În primul rând, trebuie s? reparti?ion?m stick-ul, iar pentru asta, avem nevoie de BOOTICE (nu, nu-i în chinez? programul, a?a cum arat? acolo). Dup? ce l-am desc?rcat, îl rul?m, select?m stick-ul la "Destination Disk", apoi d?m click pe "Parts Manage". Îl format?m de aici (mie nu mi-a mers dac? l-am formatat normal din Windows), d?m click pe "Re-Partitioning" ?i select?m "USB-HDD Mode (Multi-Partitions)". Ne va ap?rea un meniu cu 4 parti?ii. Aici vi le configura?i voi, iar dac? vre?i s? nu fie 4, pune?i valoarea 1 la cea de care vre?i s? sc?pa?i. Da?i OK, a?tepta?i ?i gata partea cu reparti?ionarea.

Acum, trebuie s? cript?m una dintre parti?ii (nu e obligatoriu, dar eu pentru asta am f?cut alta), pe aceasta punând informa?iile sensibile (re?ete inventate de mama, poze cu c??elul pe când n??tea, rug?ciuni de la bunica, etc.). Eu am folosit TrueCrypt (nu, n-are backdoor). Îl pute?i lua safe de aici. Deschidem TrueCrypt dup? ce l-am instalat sau extras, dup? caz ?i d?m click pe "Create Volume". Select?m "Encrypt a non-system partition/drive", click pe "Next", select?m aici prima variant?, click iar pe "Next", select?m parti?ia de pe stick, select?m "Create encrypted volume and format it", click din nou ne "Next" ?i de aici cred c? v? descurca?i c?-i prea evident.

Eu am ales s? creez dou? parti?ii ?i s? o criptez pe a doua. Ca s? selecta?i cealalt? parti?ie, deschide?i BOOTICE, select?m stick-ul la "Destination Disk", apoi d?m click pe "Parts Manage", select?m parti?ia ?i d?m click pe "Set Accessible". Done! :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...