Jump to content
TheOne

Facebook color changer - spam-ul revine

Recommended Posts

A revenit spam-ul si pacaleala ce il implica: facebook color changer. De data asta aplicatia posteaza comentarii in numele victimei pe diverse pagini carora le-a dat Like.

Mesajele suna astfel:

Select your favourite color scheme for facebook layout. https://apps.facebook.com/themescoloe?ref=40

2ele0qe.png

Dand click si urmand instructiunile indicate vi se va solicita instalarea aplicatiei Spotify pentru facebook si apoi a aplicatiei Facebook Color Changer si spam-ul va incepe.

23sam2f.png

Nu puteti schimba culoarea Facebook-ului, asa ca nu va mai chinuiti si nu dati click pe aceste link-uri suspecte.

In cazul in care v-ati infectat, urmati pasii de mai jos pentru DEVIRUSARE:


  • [1]accesati
https://www.facebook.com/settings?tab=applications si stergeti toate aplicatiile suspecte, incepand cu cele care contin numele ‘facebook color change’.


  • [2]efectuati o scanare complet a PC-ului cu Malwarebytes Anti-Malware, stergand infectiile gasite.

-> Sursa: Facebook color changer – spam-ul revine

Link to comment
Share on other sites

Cred ca am vreo 30 de persoane de la care am primit prostia asta..sau aia cu Facebook Red.. m-am plictisit de ele, cred ca o sa ma descotorosesc de facebook in curand, posteaza toti numai tampenii.

Sunt anumite aplicatii care posteaza automat, odata ce tu ai acceptat ca aplicatia sa faca asta. Asa este si pentru like-uri, chiar a fost postat aici o metoda de genu' ... Eu am blocat toate aplicatiile, oricum nu joc nimic pe facebook.

Link to comment
Share on other sites

Sunt anumite aplicatii care posteaza automat, odata ce tu ai acceptat ca aplicatia sa faca asta. Asa este si pentru like-uri, chiar a fost postat aici o metoda de genu' ... Eu am blocat toate aplicatiile, oricum nu joc nimic pe facebook.

Le-am blocat si eu acum, nu sunt un adept al facebook! Asa ca imi cer scuze daca n-am stiut sa-l folosesc cum trebuie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...