Jump to content
akkiliON

Fabrica de Discounturi: o teapa care strica increderea?

Recommended Posts

  • Active Members

Magazinele online din Romania au avut si inca au o sarcina grea: sa le castige increderea oamenilor, sa-i convinga de faptul ca online este mai simplu, mai rapid, mai sigur si mai ieftin, de multe ori. Odata castigata aceasta incredere apar si magazine care isi pot bate joc de ea, cum ar putea fi Fabrica de Discounturi.

Este un magazin online aparut zilele astea, la fix pentru a strange clienti odata pentru cumparaturile de Craciun, si care ieri a avut reclama pe mai multe posturi de televiziune, inclusiv in timpul meciului de fotbal Finlanda – Romania. Dupa care site-ul a cazut, pentru ca au intrat atat de multi oameni incat WordPress-ul instalat si serverul lor nu a mai facut fata.

De ce? Pentru ca ei profita de ultima parte mentionata de mine: mai ieftin. Dar nu asa, chiar si la jumatate de pret, iar unele produse nu sunt deloc vechi. Pentru ca, spun ei, le iau direct din fabrica. De aici si primul semn de intrebare. Daca tot nu credeti, dati un ochi peste promotiile de saptamana viitoare, unde gasim o tableta UTOK i700, in valoare de minim 250 RON, pe care ei o vor vinde la 70 RON. Oare tot de la usa fabricii o vor lua? Astept un raspuns de la UTOK pe tema asta si revin. Raspunsul a venit: UTOK nu are nicio legatura cu Fabrica de Discounturi, oferta e o teapa clara.

fabrica-de-discounturi-teapa-550x259.png

Dupa care, daca citesti termenii si conditiile, termeni cu care esti de acord atunci cand cumperi, vei afla ca ei nu au nici o obligatie sa-ti mai dea banii inapoi daca renunti la comanda, comanda care va fi livrata in 3-4 saptamani, sau mai mult. Din nou, cum vor ei.

Mai mult, se discuta deja pe forumuri si pe alte bloguri despre cum teapa e evidenta, pentru ca la registrul comertului e inregistrat cel mai probabil un israelian cu numar fals de telefon mobil iar la numarul de pe site oricum nu raspunde nimeni.

Altfel, se pare ca au fost facute deja peste 14.000 de comenzi, ceea ce poate duce la o dauna de vreo cateva milioane de euro. Asta nu e tot, cel mai probabil nici reclama aia la TV nu o sa o plateasca nimeni si niste agentii de publicitate o vor lua peste nas.

Si uite asa, oamenii care au cumparat de la Fabrica de Discounturi vor baga coada intre picioare si capul in pamant peste vreo luna, maxim doua, cand s-au resemnat. Partea proasta e ca o parte nu vor mai cumpara nici de la alte magazine online.

Surs?: Fabrica de Discounturi: o teapa care strica increderea? | Arena IT

Link to comment
Share on other sites

Buna Dimineata ... te-ai trezit si tu acum ?? https://rstforums.com/forum/90813-discount-foarte-mare-site-romanesc.rst

Da. Stai lini?tit c? am v?zut topic-ul.

pai si daca ai vazut nu puteai sa postezi in continuare acolo ? de ce trebuia sa mai deschizi un alt topic pe aceasi tema ? chiar nu inteleg motivul pe bune ...

Edited by ZeroDoi
Link to comment
Share on other sites

@stephi

Hai sa o luam logic.Apare un site cu reclame pe tv , cu un background dubios si vinde niste articole electronice la un pret foarte mic, au un policy cu clientul mai mult decat dubios , nu poti sa platesti ramburs si spun ca ei au smecheria facuta la fabrica sa le ia ieftine.

Acum sa o luam in detaliu si sa facem urmatorul scenariu :

Tu esti CEO la Samsung sa zicem si ai fabrica , unde produci si bagi stoc in magazine unde ai parteneriat de cateva zeci de ani profitabil , ai canale media pe care comunici lansarile de produse catre end-users si intr-o zi vine unu la tine si zic " Auzi Bo$$ , nu vrei tu sa imi dai produse la pret de fabrica si le vand eu online ? "

Tu ce ai zice ca CEO la samsung ?

Link to comment
Share on other sites

@PingLord

am tot pus situatia pe toate partile ... diferentele sunt foarte mari ... chiar daca ar merge pe principiu volum mare margini mici ... iar achizitia sa o faca pentru un numar mare de bucati odata ... e prea prea prea mare diferenta dar totusi daca are cateva mii de comenzi gandeste-te ca pentru producatori este si el un mare jucator sa spunem asa ... daca face o comanda de 5000 de televizoare gandeste-te altfel cate sa spunem magazine flanco avem in romania sa zicem 1000 isi permit toate sa tina pe stoc 5 televizoare de 1500 de euro banuiesc ca da ... dar nu o fac au unul de prezentare si restul pe comanda (rar sa aiba pe stoc) , conditiile de plata catre furnizor sunt la termen si etc ... in schimb al nostru site fantomita (pana la ora asta) , CASH tata ca lucreaza cu banii "fraierilor" adica noi (termenul de livrare fiind 1 luna) ... SE POATE SI NU SE POATE ... d-asta zic sa astept cu toate ca mi-as lua un 4k dinala :))))))) dar parca si banii stau frumos in contul meu decat cine stie pe unde ! Am mai cumparat eu pamant pe Luna :P nu mai vreau ! Sanatate la baieti

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...