Jump to content
ben20

Python help.

Recommended Posts

Am inceput sa invat python si am inceput cu cartea Learn Python the Hard way 3d edition.

Folosesc un ide online Cloud9.

Promele asta o am de ceva zile si nu vreau sa trec pana nu o rezolv , pentru ca urmatoarele 3-4 exercitii cam tot pe asta se bazeaza si nu pricep unde gresesc.

Merci orice sfat sau idee e bine venita.

35hpz6q.png

Link to comment
Share on other sites

Boss, ce incerci tu sa faci acolo pe linia 3 este sa despahetezi un tuple. Si iti spune clar in eroare care e problema, `argv` contine mai multe obiecte decat cate variabile ai pus tu in partea stanga(lhs) a operatorului de atribuire.

Pentru inceput, da-i un print lui argv ca sa te lamuresti. Iar printurile alea de pe liniile 5-8 baga-le intr-o bucla.

Exemplu:


for index, arg in enumerate(argv):
print ' Argumentul nr' + str(index) + ' :' + arg

M-am uitat din nou pe eroare. Modul corect, iar prin corect ma refer la ce intentiona autorul cartii, de rulare al progamului ar fi fost din consola. Asa ar fi trebui tu sa executi scriptul:


python main.py 1 2 3

`1`, `2` si `3` se numesc `command line arguments`, iar obiectul `argv` va contine aceste valori. Daca tu nu-i pasezi niciun argument progamului el va contine decat numele scripului(deci doar o valoare). Evident ca vei primi o eroare cand vei incerca sa despachetezi tupleul...

De asemenea, ceva nu e in regula in `manage.py` pe linia 2.

Edited by cristidm
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...