Jump to content
slack21

Cunoaste cineva o solutie buna de encodare realtime h264 pentru FMS sau Wowza

Recommended Posts

Salut ,

folosesc niste placi dvb-c ca sa "captez" semnalul digital de la digi si nu numai.

Semnalul este un container MPEG-TS (cu mpeg2 video in el si sunet mp2 ) iar solutia este destul de simpla folosind mumudvb pentru a face stream http de pe acele computere.

Problema mea este ca ar trebui sa encodez acele stream-uri realtime in rtmp pentru un server de stream flash , in acelasi timp trebuie sa-l mai si inregistrez pe disc in bucati de 30 de minute , am tot incercat cu ffmpeg/vlc/mencoder dar nu e o solutie prea buna pentru ca vorbisesc aici despre 12 transpodere dvb-c (sunt cam 40 de canale tv daca nu mai multe) iar ambele solutii cand sunt erori pe stream-ul mpeg-ts isi "vomita matele".

Se gasesc pe piata solutii de encodare hw h264 dar majoritatea vor input analog sau hdmi chestie care nu ma ajuta deloc , nu pot sa pun cate un stb dvb-c pentru fiecare post tv pentru ca nu se merita dpdv. financiar.

O alta solutie software gasita este cea de la ipvideotrans care la prima vedere merge bine dar nu am incercat sa aflu cam ce servere am nevoie pentru minim 40 de stream-uri (probabil ca am nevoie de ceva cu i7/E5 ca sa se descurce) pentru ca este o solutie software.

In clipa de fata eu salvez pe disc stream-ul cu o durata de 30 de minute si apoi il convertesc in mp4 cu ffmpeg dar caut ceva sa mearga bine la codare realtime .

S-a jucat cineva cu o placa leopardboard pe partea de codare h264 ?

Raspberry PI am incercat dar nu este un procesor asa de puternic ca cel de la DaVinci TI

Nu ma intereseaza o solutie pentru IPTV chiar daca asa suna :))

PS: sper ca se incadreaza post-ul la Off-topic si nu supar pe nimeni :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...