Jump to content
akadns

Scurgeri radioactive la granita cu Romania. Nivelul radiatiilor este URIAS

Recommended Posts

Scurgeri radioactive au fost inregistrate, marti, la cea mai mare centrala nucleara din Ucraina si din Europa, cea de la Zaporoje.Nivelul radiatiilor este de 16 ori mai mare decat normalul, dar nu se cunosc deocamdata cauzele scurgerilor.

www.rt.com

https://ruptly.tv/vod/view/18681/ukraine-radiation-leak-at-zaporozhye-nuclear-plant-reports

Link to comment
Share on other sites

Cu toate ca tipul de reactor VVER este diferit (si mai sigur )fata de vechiul RBMK de la Cernobyl ,el a fost construit tot in timpul "glorioasei" epoci URSS.Aceiasi ideologie a fost fortata si pe acest tip de reactor .

Oricum ,de la desfintarea cortinei rosii ,bolsevicii au fost "obligati" oarecum sa dezvolte mult mai multe protocoale de siguranta decat prevedea pachetul initial din timpul Urss-ului ,dar se pare ca tot nu sunt destule.

Link to comment
Share on other sites

dace se produce fuziunea, topirea miezului aria de siguranta este dupa 3000 km, fiecare reactor insumand circa 2000 de focoase nucleare in caz de fuziune. oare de ce nu se permite fizicienilor in energie nucleara rusi si europeni sa ajute in aceasta situatie?

trebuie trasi de ureche grav vecinii ucrainieni daca fac si a 2-a oara la fel cum au facut si in cazul cernobyl, numai minciuni stiu sa zica. sa speram ca nu a fost o minciuna a rusiei toata povestea asta, cu totul ca intr-un video de langa gardul centralei contoarul geiger o ia razna intr-un film postat de un insurgent prorus....

am sa incerc sa accesez camerele CCTV dar nu cred ca reusesc in timp util...help

Edited by akadns
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...