Jump to content
linuxutzu

retea wireless

Recommended Posts

captureaza pasiv pachete. si fa-ti liste de ip+mac.

cand ip-ul nu mai este activ puneti-l tu.

asta stiu sa fac... dar problema e ... cum aflu ce ip foloseste aceasta retea ? un ip e deajuns ca pe urma aflu eu mac`urile si ce mai am nevoie...vreua sa stiu ce prog imi trebuie pt a afla ce ip foloseste reteaua respectiva

Link to comment
Share on other sites

ist fac eu un video tutorial si iti arat cum se face sau cum spargi parola

problema e urmatoarea: reteaua nu e parola dar cred ca netul e in functie de MAC, eu vrea sa stiu cum pot afla ce ip`uri sunt in reteaua asta sau rooter`ul ce ip`uri ofera... ca pe urma ma descurc sa le aflu macurile la pc din retea

am atasat mai jos o poza, semnalul e prost deoarece sunt in casa... daca cobor in fata blocului semnalul ajunge pe la 2-3 liute.

2003531838062324164_rs.jpg

Link to comment
Share on other sites

...Reteaua aia la prima vedere ii nesecurizata: nici Mac Filter, IP filter nici atat...

...greu de crezut ca cineva stie sa puna Mac Filter dar lasa Open Access...

...daca totusi ii securizata si nu o poti accesa nicium...ramane access pe baza de Certifcat...care nu ii simplu de Clonat...

...oricum foloseste Airodump ...si stai la panda sa vezi cine foloseste reteaua autorizat...dupa care iti schimbi macul cu unul autorizat (asta in cazul in care ii Mac Filter)...

Link to comment
Share on other sites

in fine asta ca asta... dar am o retea la mine la scoala, e pe conexiune wpa sau wep nu mai stiu exact si e parolata. cum pot afla parola ei? am citit cateva topicuri dar nu am inteles mare lucru

de reteaua din scoala se ocupa un fraier (dexter ii spune) dar nu ofera informatii nici macar la profesori, si vreau sa ii fac o faza sa ii aflu parola si sa nu stau dupa ..... lui

Link to comment
Share on other sites

..." e pe conexiune wpa sau wep"....mda...

ptr. "conexiunile" astea foloseste Pachetul Aircrack (www.aircrack-ng.org)

...daca ii WEP atunci treaba ii foarta simpla ....

...daca ii WPA...se complica putin...merge atata timp cat nu exista caractere speciale in encriptare...

...am pus aici pe RST tutorial cum se face...merge atat pe Windows cat si pe Linux...(...tot pachetul Aircrack se foloseste in ambele cazuri...)

Recomandare:

...recomand Bactrack sau Wifiway...tutoriale video pe forumurile lor explicate asa cum trebuie...

Link to comment
Share on other sites

sa inteleg ca Bactrack sau Wifiway sunt mult mai bune decat... Aircrack.Poteaza te rog un link care sa ma trimita la tutorialele alea video te rog.

...nop....nu ai citit cu atentie postul meu de mai sus...

Si Backtrack tot pachetul Aircrack foloseste...

...pe acest forum gasesti tutorialale ptr. distributia Backtrack (folosind Aicrack...normal) :

HINT!: cauta posturile lui Xploitz (bun baiat )...are printre cele mai bune tutoriale video...

http://forums.remote-exploit.org/

...aici sunt tutorialele direct de la sursa Aircrack-ului:

http://www.aircrack-ng.org/doku.php?id=tutorial&DokuWiki=36a42245e48aebf963ee479b5183b1c4

...Folosind Backtrack, Wifiway o sa ai reusita...Informatia o ai acum ==> trebuie sa faci si ceva research in cazul in care nu gasesti aici pe forum cele necesare....

Link to comment
Share on other sites

Are cineva idee cum se face o antena pentru a mari un semnal wireless?

uite niste adrese din care m am inspirat si eu, dar e indicat sa ai macar cunostinte de baza in electronica si propagarea undelor radio...altfel..o construiesti si nu stii cum si nici nu stii de ce nu merge

Biquad Antenna Construction

Building a 2.4GHz 10 Element Brass Yagi for Wireless Ethernet Application

How-To: Build a WiFi biquad dish antenna - Engadget

Link to comment
Share on other sites

Mar interesa si pe mine un program sau ceva cu care sa sparg parola la un router wireless am cativa in bloc care au wireless si ashi fii tare curios daca leas putea sparge parolele .... ma putetzi ajuta

despre ce crezi ca se vorbeste aici ?

Link to comment
Share on other sites

despre ce crezi ca se vorbeste aici ?

ok am inteles ca se vorbeste despre asha ceva dar Drept sa itzi spun nu le prea am hack-ul .... deci am vazut cum se sparge o parola cu backtrack 3 dar prea complicat prea multe chesti ma pierd in stiintza ... eu am un adaptor wireless USb .. si am niste retele prin bloc vreau sa le sparg parola si miar trebui un probram siplutz ... :D retele sunt WEP .... dak aflatzi de ceva programe .. va rog datzimi un mail pe Bogdavia@yahoo.com va rog frumos . va multzumesc ...

Link to comment
Share on other sites

..." e pe conexiune wpa sau wep"....mda...

ptr. "conexiunile" astea foloseste Pachetul Aircrack (www.aircrack-ng.org)

...daca ii WEP atunci treaba ii foarta simpla ....

...daca ii WPA...se complica putin...merge atata timp cat nu exista caractere speciale in encriptare...

...am pus aici pe RST tutorial cum se face...merge atat pe Windows cat si pe Linux...(...tot pachetul Aircrack se foloseste in ambele cazuri...)

Recomandare:

...recomand Bactrack sau Wifiway...tutoriale video pe forumurile lor explicate asa cum trebuie...

daca e wpa se complica putin? esti cu capu frate, wpa sunt fff greu de spart :P

Link to comment
Share on other sites

uite niste adrese din care m am inspirat si eu, dar e indicat sa ai macar cunostinte de baza in electronica si propagarea undelor radio...altfel..o construiesti si nu stii cum si nici nu stii de ce nu merge

Biquad Antenna Construction

Building a 2.4GHz 10 Element Brass Yagi for Wireless Ethernet Application

How-To: Build a WiFi biquad dish antenna - Engadget

http://rstcenter.com/forum/showthread.php?t=13607

Link to comment
Share on other sites

salut poate cineva sa imi explice cum se foloseste aircrack va rog mult eu sunt in italia si nu pot sa mai vb cu parinti mei de cand siau pus astia parola pe net am windows 7 pe 32bites va rog mult de tot eu sunt cam incepator.va multumesc

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...