Jump to content
amprenta

Dezbatere despre religie

Recommended Posts

Pana acum stiinta n-a prea ajutat mersul omenirii : Uitati-va la clip-ul ala si al ce-i in jur ... atata razboaie atata arme nucleare etc. Chiar si corpul nostru cu cat il aparam mai mult cu atta ii mai sensibil si nu putem face nimik sa-l refacem. Pe vremuri in biblie scrie ca oamenii traiau 500 de ani ..acuma tendem spre 70-75 datorita tzigariilor si etc

Link to comment
Share on other sites

Kimnoryze... eu am mai zis , daca n-ai citit ca eu unul nu fac o gramada de lucruri rele pentru ca ma gandesc la consecinte, nu din partea lui D-zeu ci din partea vietii reale . Daca nimeni n-ar mai fi crezut in nici un fel de divinitate nu ar fi fost atatia teroristi. nu ar fi fost cruciade , nu si-ar pierde mosii vremea in biserica etc . Ce crezi ca daca eu nu cred in D-zeu si nu cred ca o sa ma pedepseasca in privinta pacatelor mele ma apuc si omor oameni dampulea ca nu ma duc la dracu? eu ma gandesc la puscarie nu ca ma duc la dracu ;)

Link to comment
Share on other sites

hmm..posibil ..dar sa va zic ceva ce mie m-i sa intamplat cand eram la tzara la bunicul meu . Asta fatza de cea ce i-am spus lui alcol

Deci am 2 verisori in baia Mare unul politai si unul Popa si noh cum ne-am strns noi acolo facem ceva glume de genu :

Cosmin ii impusca iar Dany ii ingroapa.

SI noh cum povesteam acolo o zis varul meu acre era Popa ceva de genu:

Cea mai tare smecherie a diavolului,este sa te faca sa crezi ca el nu exista.Deci daca diavolul nu exista logic ca nu mai exista nici Dumnezeu.

+

Cititi aceasta pilda:

Deci diavolul le spune unor demoni ca daca-l fac pe un om sa nu mai creada in D-Zeu ii recompeseaza. Noh primii 2 fac cev fac si nu reusesc etc. Apoi al treilea mai ingenios ii spune omului sa nu mai mearga la biserica pana la batranetze.Deci sa se spovedeasca cand ii batran si scapa de toate pacatale o data si merge direct in rai.

Noh la faza asta m-am gandit si eu.Exact asa si am ramas masca cand a rostit acele cuvinte verisorul meu. Logic ca nu i-am spus dar noh :|

Link to comment
Share on other sites

Uitati inca o intamplare petrecuta la Manastirea Dealu(numai stiu sigur) unde profesoara mea cu o colega se plimbau pe alee si vazandu-le calugarul de paza s-a dus la ele si a zis sa le zica o poveste intamplata la Manastire:

“Intr-o noapte calugarul de paza statea in cimitir(rugandu-se pt. ceilalti calugari,rudele sale,pregetand la viata de apoi..),iar langa cimitir era un lac.Deodata pe lac a aparut o lumina puternica.Uitandu-se atent calugarul a vazut ca era Mantuitorul.Acest l-a intrebat pe calugar ce face acolo,iar acesta a raspuns-ce sa fac ma rugam pt. rude,calugari si pregetam la viata de apoi-odata cu fiecare cuvant,calugarul il analiza pe “Mantuitor” pana la cel mai mic detaliu.Acesta a inceput sa-I zica calugarului ca este trimis de Dumnezeu pt. ca a facut fapte bune,e cel mai de seama calugar,merita Imparatia lui Dumnezeu,etc…Insa analiza calugarului s-a oprit la un detaliu si anume: “Mantuitorul” statea pe lac(dupa cum se stie a mers pe apa) insa in loc de picioare are niste copite rosii si vazand aceasta calugarul si-a facut semnul Sfintei Cruci si a zis: “Piei din fata mea Satana,Binecuvantat fie Numele Domnului” si dupa aceasta in locul unde statuse “Mantuitorul” s-a facut un nor de fum si a disparut.

Din asta puteti vedea ca Dumnezeu poate alunga diavolii la fel de bine cum i-a si creeat insa diavolii nu sunt doar in scopul de a chinuii oamenii ci prin ei Dumnezeu ne pune credinta la incercare sa vada daca ne lasam ispititi sau avem credinta in EL.

Si daca va intereseaza cum a aparut iadul:

“Dumnezeu exista doar cu cele 9 cete ingeresti.Si in timp unul dintre cei mai credinciosi ingeri(Luciferus) a inceput sa creada ca este mai presus de Dumnezeu,astfel aratandui-se lui Dumnezeu i-a cerut sa-I cede lui Tronul Ceresc.Auzind acestea Dumnezeu i-a ars aripile si l-a alungat din Imparatia Cereasca intr-un loc numai al sau si unde el va fii stapan.”

PS: Nu va mai chinuiti in timp religia are dovezi mai multe decat stiinta,o mare parte din stiinta pierzand teren pt. ca unii stiintifici adera la Religie si ii dau mare dreptate :wink:

Link to comment
Share on other sites

dap ..ai dreptate ..stiinta a facut doar rau pana acuma . Nu v-ati gandit de ce noi oamenii avem suflet ? De ce uneori cele mai logice fapte nu le putem face pt. ca ne opreste "ceva",ceva ce vine din "inima" ??

PS: cele care vi s epar inflorite,nu sunt inventate ci doar explicatii . Incearca sa simplifici acea idee si ajungi la faptul ca Dumnezeu este mai puternic ca toti demonii si sunt lasati pe pamant doar ca sa ne testeze pe noi. Uitati-va va rog la Documentarul Zeitgeist The Movie . Il gasiti pe video.google.com

Link to comment
Share on other sites

Nu era beat si nu prea cred ca inflorea...

Sunt foarte serios si inca va astept cu un raspuns la intrebarea mea:

Daca exorcizarea nu-i o chestie,atunci cand moare un calugar sau cineva care a avut o viata curata,plina de fapte bune,de ce are o mireasma placuta?

Asta nu are din ce sa mai fie ca nu il da` cu parfum...si se simte la miros ca nu-i parfum ci o mireasma nemaintalnita

Link to comment
Share on other sites

Daca exorcizarea nu-i o chestie,atunci cand moare un calugar sau cineva care a avut o viata curata,plina de fapte bune,de ce are o mireasma placuta?

Nu compara un dependent de aghiazma cu unu de alcool dublu rafinat :) sincer, nu cred ca au acelasi miros !

Link to comment
Share on other sites

da.. noi suntem 70 % din alcool , ei 70 % din aghiazma :lol: . Mai alcol vrei sa-ti povestesc si eu cum deodata am zburat ca ala din matrix, m-am dus in afghanistan si am ars toti talibanii in slow motion? Daca stiinta a facut atata rau cum de avem sateliti? cum de putem comunica de aproape oriunde de pe glob cu aproape oricine? Tu vrei sa crestem toti oi si sa ne rugam lui Dumnezeu in speranta ca ne ducem in rai? sa fim seriosi ... Creierul asta e foarte complex, dar are si el greselile lui, de exemplu halucinatii.Cand un drogat are halucinatii e pacatos, cand voi il vedeti pe Dumnezeu e minune. Ca tu visezi ca-l vezi pe Dumnezeu, ca eu visez ca voi castiga la loto ii tot aia , fictiune .

Si faza cu big bangu... universul e infinit, deci numarul probabilitatilor este infinit . Si cum probabilitatile sunt infinite , putem spune ca noi, pamantul am ajuns asa printr-o coincidenta :)

Link to comment
Share on other sites

dar dc. cand esti drogat nu te duci la la colt sa-i dai unui neajutorat o bucata de paine etc. ? :roll: tot timpul tindem spre rau ..iar faza cu telefoanele mobile nu uita caci cancerul este din ce in ce mai intalnit.La naiba ca unii se nasc cu el. Mie mi-a murit o verisoara la 9 ani din nuj ce boala de sange ( deci i se invinetzea corpul la orice atingere ) .. cauta pe internet si citeste o carte de specialitate si-o sa vezi cate probleme are lumea din ziua de azi.

Link to comment
Share on other sites

dar dc. cand esti drogat nu te duci la la colt sa-i dai unui neajutorat o bucata de paine etc. ? :roll: tot timpul tindem spre rau ..iar faza cu telefoanele mobile nu uita caci cancerul este din ce in ce mai intalnit.La naiba ca unii se nasc cu el. Mie mi-a murit o verisoara la 9 ani din nuj ce boala de sange ( deci i se invinetzea corpul la orice atingere ) .. cauta pe internet si citeste o carte de specialitate si-o sa vezi cate probleme are lumea din ziua de azi.

si problema aia ii de la telefonul mobil? sa fim seriosi nu cred ca ma-sa a tinut enspe telefoane la burta cand era insarcinata . Si oricum radiatiile telefonului nu fac efecte de genul. Is multe carti care-s de "specialitate" si care "stiu ce zic" si care nu pot fi crezute( exemplu : Biblia ) . Eu nici drogat nici nedrogat nu ma duc la ala de la colt sa-i dau o paine si nici tu nu cred ca mergi cu masina plina de paini prin oras sa dai la fraieri care n-au putut sa-si faca un rost in viata. Daca as avea bani si n-as avea ce face cu ei as da si la saraci, dar tu daca ai avea salariul minim pe economie si te crezi crestin bun , pastrezi banii iti zic eu, nu mori tu de foame pentru ala .

Link to comment
Share on other sites

ai incercat sa citesti biblia ? :?: ..incearca sa citesti intr-o seara cat de mult potzi iar in 3 zile o sa vrei s-o citesti toata. Incearca pls s-o citesti pt. ca un barbat adevarat si-ar putea pune ambitia si sa-si faca timp sa citeasca intr-o seara macar 100 - 200 de pagini. Daca nu vei incerca este problema ta..daca itzi este rusina ascunde-te dar macar incearca sa citesti 1 sfert din ea. Mie-mi place foarte mult psihologia si deseori incerc sa gandesc si in alte feluri o afirmatie. Incearca si u :roll:

Link to comment
Share on other sites

go_sword " ..asc abea acuma am vaut ce-ai postat ...dap interesant clipul :| ... si chiar foarte interesant pt. ca niste ecrcetatori au incercat sa calculeze dupa bliblie cand va fii apocalipsa si le-a dat tot 1012.Nostradamus spune ca in anul 1012 un mare asteroid se indreapta catre pamant. In toamna am auzit al stiri ca a fost descoperit un Asteroid mare ce va trece pe langa pamans. Sa speram ca va trece pe langa. + Un mare ganditor de pe vremuri nuj cumele ca am uitat spunea ca Atantida va redevenii pamant uscat ..deci ceva puternic se va intampla :|

Link to comment
Share on other sites

cred ca te refereai la 2012 si nu la 1012 :wink:

deci,oare extraterestrii=nephilimi ?

in legatura cu asteroidul,da a trecut pe langa planeta noastra dar avea magnitudinea(stralucire)prea mica ca sa poata fi observat cu ochiul liber.cred ca s-a uitat sora-mea cu telescopul la el,ii place astronomia 8)

Link to comment
Share on other sites

am citit biblia pentru copii cand eram copil, dupa aia m-am dus pe www.evilbible.com si am citit si ceva din restul . Eu nu-l pot iubi pe Iisus mai mult decat pe parintii mei pentru ca nici nu stiu daca a existat , si daca a existat nu cred ca a fost cine stie ce personalitate, sau chiar sa fi facut el toate minunile alea.

Link to comment
Share on other sites

Interesant la ce discutii s-a ajuns..cel putin sunt mai interesante decat cele despre conquiztador. :)

Nu am nimic cu credinta..din punctul meu de vedere credinta e un lucru foarte bun pentru un individ atata timp cat nu trece la fanatism sau fundamentalism, insa parerea mea e ca cei care iau biblia si ce spun toti popii burtosi drept fapte sunt cam inapoiati. Daca exista un Dumnezeu (un zeu central nu conteaza care, sunt toti la fel) de ce lasa sa se intample toate chestiile astea pe care le traim zi de zi? oare pentru el e o gluma? ne-a aruncat o carte in brate(biblie,coran nu conteaza) si acum se uita la noi raznd cum incercam sa o descifram? Ciudat ca nu se mai intampla o Sodoma sau o Gomora, nu cred ca pe vremea aia se faceau lucruri mai rele decat acum :)

Daca Dumnezeu ne-a creeat doar pe noi(o specie inteligenta pe o planeta) de ce a facut si atatea miliarde si miliarde de sori,sisteme solare,galaxii si ce mai e prin spatiu? oricum nu ne afecteaza mai deloc ce e in afara sistemului nostru solar.

Daca a creeat oamenii si le-a spus sa "se inmulteasca" de ce a facut mai multa apa si mai putin pamant? (diferenta e destul de mare).

De ce Noe a salvat cate 2 animale din fiecare specie? ar fi durat o singura zi creearea tuturor animalelor, s-a lenevit brusc?

De ce e important botezul la crestini? copii care mor inainte de botez ajung in iad? ei nu au avut macar sansa sa faca o singura alegere fie buna fie rea.

Daca toti oamenii mergeau in iad datorita pacatului primordial inainte de aparitia lui Isus inseamna ca pacatele se trasmit in familie? Adica eu pot ajunge in iad datorita pacatelelor stramosilor mei chiar daca eu fac fapte bune? sau situatia s-a schimbat acum 2000 de ani si omenii dinainte au fost doar un experiment.

Cu mult timp inainte pacatosii erau omorati cu pietre in ciuda poruncii "sa nu ucizi" inseamna ca personele care ii omorau pe pacatosi erau in afara legii divine?

Daca oamenii sunt atat de speciali si am fost creeati intr-o singura zi la fel ca si restul fiintelor de ce suntem practic animale si functionam la fel ca animalele?(cu exceptia constiintei care aparent e singurul lucu care ne deosebeste de restul mamiferelor)

Si sa nu incep sa vorbesc despre practicile bisericesti crestine care incep sa si ridicole si sa treaca in paganism.

Biblia ridica mai multe intrebari(cred ca as umple multe pagini cu ele) decat raspunsuri desi scopul ar trebuit sa fie contrariul.

De ce permite Dumnezeu existenta divolului? singurul scop al acestuia este sa faca oamenii sa se indoiasca de Dumnezeu. Oare El chiar vrea ca oamenii fara personalitate si usor influentabili sa ajunga in iad?

Daca omenii nu sunt capabili sa inteleaga complexitatea spatiului sau a unui organism nu inseamna ca o fiinta/constiinta superioarea le-a creeat(creatia este numitorul cumun in fiecare impreuna cu viata de dupa moarte)

Nu pot totusi sa cred ca unii cred in acelasi timp in biblie si in evolutia darwiniana desi una o elimina pe cealalta.

@go_sword: crucea este un simbol pagan derivat din crucea zodiacala(in religiile catolice exista si in cerc in centrul crucii desi Isus a fost crucificat pe o cruce "simpla" ca sa zic asa) Daca Ioana d'Arc a fost indrumata de Dumnezeu in eliberarea Frantei inseamna ca la fel a fost fiecare eliberator din istorie? Daca da: de ce istoria o mentioneaza doar pe ea? Daca Nu: Inseamna ca nu a facut mai mult decat oricare alt om deci nu poti trage automat concluzia ca a fost intrumata de divinitate.

@alcol: Daca exista o singura credinta adevarata si un Dumnezeu unic care ii ajuta pe cei credinciosi de ce intamplarile si ajutorul divin se intampla si este oferit persoanelor de toate religiile? Cu alte cuvinte daca Dumnezeu il ajuta pe un credincios ortodox sa se vindece de o boala atunci credinta dreapta este cea ortodoxa deci ar trebui sa moara milioane de musulmani, catolici, evrei(etc..) care avand o alta religie sunt deci pacatosi si nu au dreptul la ajutorul divin.

Istoria e plina de calugari, preoti si oameni ai lui Dumnezeu care au avut o viata curata si plina de fapte bune de ce nu exista la fel de multe mumii? Si iarasi pun accent pe faptul ca aceste lucruri se intampla oamenilor de toate religiile.

@int: de ce e biblia plina de metafore cand de fapt prezinta fapte "istorice"?

@sawyer: daca la sfarsitul vietii incetezi sa mai crezi inseamna ca ajungi direct in iad nu? deci citatul ala tau nu prea are sens avand in vedere citatul lui go_sword: "De vei marturisi cu gura ta ca Domnul este Iisus si vei crede in inima ta ca Dumnezeu i-a inviat pe cei morti,te vei mantui" lucru care se poate intampla si pe patul de moarte.

@Kimnoryze: daca noi am fost creeati la fel ca si restul universului, atunci de ce universul este capabil de creatie? apar si dispar in continuare sori si planete. De ce nu ar fi asta si cazul planetei noastre? care in afara de faptul ca are oxigen,apa si ca traim noi pe ea nu are nimic in plus fata de alte planete.

Oamenii nu traiau 500-1000 de ani, varsta biblica are sens metaforic si se refera la intelepciune(tutunul a aparut in europa acum cateva sute de ani. De atunci media de viata chiar a mai crescut avand in vedere ca acum sute de ani aveai noroc sa ajungi la 50 de ani)

De ce bunica ta nu mananca porc? scrie undeva in biblie ca nu ai voie sa te folosesti de "rodul pamantului"?

Cam atat deocamdata. Am pus cateva intrebari cred eu logice si astept niste raspunsuri la fel de logice.

Link to comment
Share on other sites

Ca sa-ti raspun Slick, ca asa e politicos... deh... e mai plina de metafore (parerea mea acuma, poate o fi alt motiv si nu vad) Biblia, pt ca e mai usor sa-i zici lui bace Ion care-i pe câmp cu turma in felul ala... au fost 6 zile fiule, in asta s-a creat asa, asa, asa.... Pai daca era scris ca atomii de hidrogen si particulele subatomice au intrat in reactii de fuziune nucleara si cum ca moleculele organice s-au structurat sub actiunea fortelor electrice si fizice dand nastere la o forma superioara de miscare a materiei numita viata.. mitoza, sciziparitate, meioza, ADN revers-transcriptaze, alea alea... se lua saracu om si fugea in padure sa-l manance lupii....

Ma rog, versiunea metaforata a Bibliei, satisface masele... recunosc cu un IQ average de 100.... Pt ceilalti exista cortex :] Si asa inteleg toti.

Mnoah, mai baieti, eu zic ca nimic nu va fi clar niciodata, de absolut nicio parte (credinciosi - atei). Si asta pentru ca daca s-ar dovedi ceva CLAR, NET, IREFUTABIL, unde ar mai fi acel test al lui Dumnezeu ? Am fi ori toti atei ori toti credinciosi..

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea e ca asa a fost conceputa astfel incat fiecare sa inteleaga ce vrea si sa se poata regasi in randurile acelea. Intrebarea e alta, daca sunt cuvintele lui Dumnezeu prin intermediul profetilor sau doar o insiruire de povestiri si sfaturi care ar trebui urmate? Ce ai spus tu sprijina teoria conspirativa ca biblia e doar un mijloc de a controla masele("prosti da multi"), un taran nu se va rascula atata timp cand crede ca boierul care-l biciuieste va arde o eternitate in iad.

Pana la urma de ce trebuie sa existe acest test al lui Dumnezeu? ce inseamna 70 de ani pe pamant fata de o infinitate in rai? tinde spre zero. atunci de ce sa mai traim? doar ca sa demonstram ca putem crede in ceva cei 70 de ani?(am observat ca in final nu faptele bune conteaza ci credinta). Asta sa fie motivul existentei umane? vointa de a crede? e cam indoilenic :)

Link to comment
Share on other sites

Am citit multe mesaje despre acest subiect nu toate ca sunt multe dar am citit majoritatea..si fiecare are parerile lui propri si cred despre ce-a ce vor ei sa creada daca cred ..eu ma abtin nu vreau sa influientez pe nimeni sub nici o intuitie ..eu personal am fost crescuta de mica sa fiu credincioasa si asa vreau sa raman ..am fost invatata ca religia este un lucru bun, (bine asta in afara faptului ca au aparut in ultimul timp religi care au tot felul de traditi si culte secte si alte indrumari) deci sa revenim ..daca asa am fost de mica asa vreau sa raman ..unii se schimba sau sau schimbat de-a lungul vietii si tot mai des apar semne si dovezi care sa devieze gruparile de oameni in mai multe directii..

Deci fiecare este liber sa creada ce vrea si sa faca ce vrea dar sa te gandesti sa nu faci rau pentru ca ai putea fii in locul altuia..

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...