Jump to content
Criminal

F??r?? protec?žie antivirus

Recommended Posts

Mai mult de jum??tate dintre utilizatorii de computere din Rom??nia nu folosesc o solu?žie antivirus. Conform unui sondaj realizat pe site-ul BitDefender nu Â?tiu care sunt urm??rile unui atac informatic. Â?i asta deÂ?i sunt conecta?ži la internet, ceea ce ?Žnseamn?? c?? sunt permanent vulnerabili ?Žn fa?ža viruÂ?ilor informatici.

Cele mai cunoscute efecte ale viruÂ?ilor informatici sunt: ocuparea resurselor calculatorului, c??utarea de adrese de e-mail de pe calculator Â?i folosirea lor ?Žn scopul r??sp??ndirii virusului, infectarea altor calculatoare Â?i deteriorarea datelor.

Datorit?? nivelului sc??zut de protec?žie, 20% dintre cei chestiona?ži au avut calculatorul infectat ?Žn urm?? cu o zi, iar 25% ?Žn urm?? cu o s??pt??m??n??. ??n total, 75% dintre responden?ži s-au infectat ?Žn ultima lun?? Â?i doar 7% nu au avut niciodat?? calculatorul infectat cu viruÂ?i.

Pentru o licen?ž?? antivirus, cei mai mul?ži utilizatori, peste 60%, ar cheltui ?Žntre 10 Â?i 50 de dolari. Doar 7% nu ar cheltui nimic pentru un antivirus, iar 3% ar cheltui peste 100 de dolari.

Majoritatea responden?žilor sondajului, 70%, au ?Žntre 20 Â?i 40 de ani. Peste 50% au studii universitare Â?i post-universitare, peste 23% activeaz?? ?Žn domeniul IT, iar aproape 16% sunt implica?ži ?Žn activit???ži de management. C??t priveÂ?te reparti?žia geografic??, 32% din responden?ži locuiesc ?Žn BucureÂ?ti, 27% ?Žn Transilvania, 25% ?Žn Muntenia Â?i 16% ?Žn Moldova.

SURSA: www.bitdefender.ro

Link to comment
Share on other sites

Majoritatea responden?žilor sondajului, 70%, au ?Žntre 20 Â?i 40 de ani. Peste 50% au studii universitare Â?i post-universitare, peste 23% activeaz?? ?Žn domeniul IT, iar aproape 16% sunt implica?ži ?Žn activit???ži de management. C??t priveÂ?te reparti?žia geografic??, 32% din responden?ži locuiesc ?Žn BucureÂ?ti, 27% ?Žn Transilvania, 25% ?Žn Muntenia Â?i 16% ?Žn Moldova.

Bullshits..nu are cum tocmai..astia sunt cei mai securizati pentru ca stiu ce sunt virusi/troienii parerea mea...si oricum eu de exemplu daca ma intreba cineva..folosesti AV normal ca ziceam nu...poate imi faceau aia un control...cam greu de crezut dar cine stie :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis

Sfat. Bagati un DeepFreeze si un AV care sa fie disable pentru a nu va compromite programelele. Cand vreti sa verificati integritatea unui fisier ii dati un simplu scan individual. Asa ca puteti sa verificati orice program iar dupa restart pc-ul este curat.

Link to comment
Share on other sites

frate ...pe mine ma multumest bitdefende daca a ajuns sa zica ca si radminu e troian :D :@ e bun inseamna ca sutn in siguranta...:D dar bag zilele astea un format acuma ....ca ultima data nu am mai bagat nici un atnivirus nimic...sunt :D prea prea..vurnerabil acuma....si o sa bag frumos acuma detoate pentru toti formatez TOT TOT TOT :D si o iau de la capat...160 gb :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...