Jump to content
SynTAX

Interviu cu Jonathan Shieber

Recommended Posts

  • Active Members

NOTA* Jonathan Shieber este senior editor la TechCrunch ?i CrunchBase

[intrebare]: Apple Watch va fi disponibil în curând; care este perspectiva ta asupra evolu?iei sale, dac? ne gândim la limit?rile sale actuale precum bateria de o zi, dependen?a de un iPhone, noile versiuni care îl vor face dep??it sau concuren?a cu ceasurile clasice?

[Raspuns]: Chiar nu sunt persoana cea mai potrivit? pentru a formula o p?rere în leg?tur? cu iWatch de la Apple. Nu este punctul meu forte. Dar critica împotriva iWatch care spune c? este ceva inutil mi se pare corect?. Nu v?d o aplica?ie killer care m-ar putea convinge s? îmi iau unul, dar aceasta a fost ?i critica ini?ial? împotriva tabletei. De fiecare dat? când Apple lanseaz? un nou dispozitiv în ecosistem, oamenii pun la îndoial? utilitatea sa, ?i de fiecare dat? acesta devine, în cele din urm?, standardul implicit de aur în categoria sa. Acesta este unul dintre acele cazuri în care este mai bine s? a?tept?m ?i s? vedem.

[intrebare]: Drept redactor ?ef la TechCrunch, ?i se trimit nout??i, iar interesul pentru aceasta este foarte mare. Ce sfat ai da unei persoane care are un startup ?i dore?te s? publice un articol în TechCrunch? Vreun eveniment important la care ar trebui s? participe?

[Raspuns]: Am atins acest subiect în cadrul discu?iilor la masa rotund?. Fi?i conci?i, descrie?i punctul dureros pe care îl rezolv? tehnologia companiei, men?iona?i noutatea într-o propozi?ie, vorbi?i despre dimensiunea poten?ial? a oportunit??ii de pia?? ?i cerceta?i cine este reporterul potrivit pe care s? îl contacta?i. Odat? ce un antreprenor identific? reporterii potrivi?i pentru ?tirile pe care le anun??, ar trebui s? fie st?ruitor în contactarea acelor persoane. Începe?i procesul din timp. Dac? exist? reporteri pe care îi respecta?i, l?sa?i-le câteva rânduri ?i ar?ta?i-le asta. Dac? oamenii observ? cum ne facem datoria, atunci este mai probabil ca ?i noi s? observ?m ceea ce fac ei.

[intrebare]: Este TechCrunch implicat activ într-un accelerator startup prin CrunchBase?

[Raspuns]: TechCrunch nu este afiliat la niciun accelerator sau incubator. Exist? un fond ini?iat de c?tre fondatorul TechCrunch, Michael Arrington, numit CrunchFund, dar nu sunt sigur care este rela?ia dintre acel fond de investi?ii ?i TechCrunch (dintr-o perspectiv? institu?ional?).

[intrebare]: Care este opinia ta sincer? în leg?tur? cu startup-urile din România?

[Raspuns]: Talentul este abundent în România. Am întâlnit mai mul?i antreprenori pasiona?i care caut? s? înf?ptuiasc? idei interesante, dar ecosistemul este destul de tân?r în România ?i foarte imatur. Exist? o nevoie clar? de mai mult capital ?i mai mult talent opera?ional cu experien?? în dezvoltarea afacerilor.

Sursa: todaysoftmag.ro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...