Jump to content
Gio33

Scam email sub numele evomag

Recommended Posts

In primul rand, aveti grija la gluma asta de scam:

Un coleg a primit urmatorul mail:


evoMag.ro

Se poarta discount-urile CONSIDERABILE la cele mai SCUMPE laptop-uri!

Fa o comanda astazi din magazinul nostru online si vei primi 71% reducere la produsele din fisierul alipit

Gaseste alipit fisierul cu produsele ce au 71% discount!
633829254
Toate cele bune,
evoMag.ro romania

Avea fisierul asta atasat:

https://www.sendspace.com/file/npupyw

Este un "Win32/Rodecap.BJ"

Aveti idee ce e mai exact?

(da stiu, e penal facut, am postat doar ca sa atentionez lumea despre el si poate unii care au timp de analiza, sa se uite peste el, poate gasim cine l-a 'emis' )

Mersi.

Link to comment
Share on other sites

Exact formatul de fisier (*.pdf____________.exe) am primit si eu de vreo 5 ori pana acum si se pare ca cineva chiar insista. Mai ciudat este ca in denumirea mailului era si numele meu... Pe toate le-am scanat cu virus total si desigur ca aveau trojan.

Nu zic ca ar fi vreo legatura cu mailul de mai sus dar se pare ca e sport national cu genul asta de scam....

Link to comment
Share on other sites

Pe mine m-a amuzat ca este extrem de prost facut virusul ala, nu icon sa fie credibil ca e pdf, nu extension spoofing, nu binding in pdf (plm, sunt o gramada de exploituri publice de bind exe in pdf , download and execute etc) ...

Cat despre nume in email, nu e deloc greu, daca el are baza date cu email + nume.. cat de greu o fi sa dea un echo si la numele tau din database.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...