Jump to content
Column

wxwidgets - programe

Recommended Posts

De curand m-am apucat de un proiect si va spun ca nu am mai lucrat de mult cu c++ si deloc cu wxwidgets... Vreau sa fac un program care sa nu aiba nicio legatura cu .NET, sa fie pur de la 0. Intrebarea mea este: Cum vi se pare "wxwidgets" avand in vedere eventualele probleme a folosirii programului in alte sisteme de operare... ori cat de securizat este pentru codul original(codul sursa), ma tem sa nu fie decompilat prea usor:)) Dati-mi niste detalii despre el..

PS: Nu sunt fanul Microsoft, insa ii felicit pentru munca depusa pana acum!

Link to comment
Share on other sites

wxWidgets e ok, in general codul de c++ nu se decompileaza(prea usor). Iar daca doresti cu dinadinsul sa nu poata fi reverse engineered atunci va trebui sa folosesti niste tehnici de obfuscare a codului sau un program similar cu un crypter. wxWidgets este portat pe windows, linux si mac(desi pe mac nu e tocmai crozav portat), si functioneaza foarte bine. Are totusi cateva mici probleme, nu este optimizat tocmai excelent, din aceasta cauza unele widgeturi functioneaza mai greu. Nu folosi wxGrid, nu este optimizat de loc, iar pentru orice tabel cu mai mult de 2-3 coloane si 10-15 randuri grid-ul se va misca infect. Foloseste wxDataView sau wxListView sau clasele lor apropiate.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...