Jump to content
andrei98M

Prima luna de lucru

Recommended Posts

Cred ca merita sa deschidem si un topic de genu, in care sa vorbim despre experienta noastra in prima luna de lucru. Scopul topicului e pentru impartasi cum a fost in prima luna de munca, cat am castigat, ca sa vada si persoanele de pe forum, care inca nu au avut ocazia de a intra in paine. Si ca bonus poate cativa copii se trezesc la realitate si se apuca de munca.

Pasul cel mai greu e primul proiect

Cel mai frumos e sa incep eu. Primul proiect l-am primit de la un tip foarte de treaba din oras, care dupa cativa ani buni de experienta ca model masculin de haine, s-a gandit sa isi faca un blog dedicat barbatilor din Romania. Fiind singurul pe aceasta nisa, a parut o idee geniala si pana acum, chiar asa a fost. Initial, a cautat servicii la o firma specializata. Aia i-au cerut minunata suma de 500 de euro :)) . Pentru un site de inceput, e un cancer suprem sa aloci atatia bani, mai ales daca n-ai gandu de a monetiza site-ul prea curand. Pentru ca sunt considerat "the geek" in clasa, un coleg i-a dat adresa mea de contact si in scurt timp am fost contactat. In mintea mea eram wow :)) , i-am zis ca intr-o saptamana e gata si pentru pretul de 50 euro il si urc pe server, ii inregistrez domeniu bla bla. Cum am batut palma am cautat pe net, niste cursuri despre wp si am inceput sa invat. Nu stiam mare lucru, dar am reusit sa customizez o tema destul de draguta. A vazut site-ul, i-a placut si mi-a multumit.

Si dupa ce ai facut ? Ce proiecte ai primit ?

Ziua urmatoare, deja au inceput sa ma caute alte persoane, tot primeam recomandari si am inceput sa ma dezvolt .

Nu am castigat foarte mult in prima luna. Experienta in schimb a fost minunata. Laudele si banii acopera timpu in fata calculatorului :)) . Pot estima un venit de vreo 300e, in prima luna, doar din freelancing, inca nu pot gasi ceva stabil .

Ce faceai inainte de primul proiect ?

Inainte de primul proiect, invatam, blestemam, ma jucam, ieseam la o bere. Cred ca am dat bid la tot ce gaseam pe freelancer :)) .

Concluzia finala :

Nu te da batut, daca nu primesti proiecte . E normal la inceput sa prinzi foarte greu. Intodeauna o sa fie persoane care o sa te critice la inceput, scopul e sa filtrezi critica constructiva si restul sa le lasi . Sincer, esecul in fata unor persoane cu experienta poate fi opurtunitatea de a te motiva. Persoanele cu experienta sunt deja satule de persoane entry-level la locul de munca, te injura doar pentru a se elibera de stres. Daca o fac la munca, isi pierd locu de munca :))

Link to comment
Share on other sites

500 euro nu e mult pentru un website. Pretul variaza in functie de calitatea muncii :). Daca vrei sa incepi o cariera in treaba asta, in primul rand creeaza-ti un website tip portfolio adevarat (ce ai tu in semnatura nu e portofoliu). Incepe si fa chestii random, creatii, posteaza-le pe Dribbble, Behance si altele si asa ai ce sa prezinti. De acolo vin si clientii. Oricum felicitari pentru initiativa!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...