Jump to content
shinnok

Vortex + Semtex wargames

Recommended Posts

Daca tot am vazut ca sunteti amatori de wargames sa va dau si eu 2 la care o sa muriti de ciuda pentru ca nu o sa le puteti face :twisted:

Sunt chiar foarte grele si intradevar astea se pot numi wargames.Pentru a va putea descurca treb sa aveti cunostinte de programare,linux/unix,networking,reverse engineering,criptografie....etc.Momentat eu m-am apucat de Vortex.Am trecut de level0(care a fost totusi simplu) acu stau si ma chinui la 1.

La adresa http://www.overthewire.org/wargames gasiti Vortex + Semtex plus inca doua care inca sunt faza de development.

Link to comment
Share on other sites

da vreau si codul...pentru ca eu il am pe al meu in fata...il rulez si functioneaza...da-l pe privat daca nu vrei sa vada si ceilalti.

Ca sa te convingi ca nu e down dai un ping si apoi ruleaza si un nmap pe 5842.Sigur ai gresit ceva in cod sau ai inteles ceva gresit.

Link to comment
Share on other sites


Socket s = new Socket("vortex.labs.pulltheplug.org",5842);


Exception in thread "main" java.net.ConnectException: Connection timed out
at java.net.PlainSocketImpl.socketConnect(Native Method)
at java.net.PlainSocketImpl.doConnect(PlainSocketImpl.java:333)
at java.net.PlainSocketImpl.connectToAddress(PlainSocketImpl.java:195)
at java.net.PlainSocketImpl.connect(PlainSocketImpl.java:182)
at java.net.SocksSocketImpl.connect(SocksSocketImpl.java:366)
at java.net.Socket.connect(Socket.java:519)
at java.net.Socket.connect(Socket.java:469)
at java.net.Socket.<init>(Socket.java:366)
at java.net.Socket.<init>(Socket.java:179)

Link to comment
Share on other sites

Uite am facut un mic test si in java si imi functioneaza deci sigur e problema ta :D :


/*
* To change this template, choose Tools | Templates
* and open the template in the editor.
*/

package test;
import java.io.BufferedReader;
import java.io.IOException;
import java.io.InputStream;
import java.net.Socket;
import java.net.UnknownHostException;
/**
*
* @author Shinnok
*/
public class Main {

/**
* @param args the command line arguments
*/
public static void main(String[] args) {
// TODO code application logic here
try{
Socket server = new Socket("vortex.labs.pulltheplug.org",5842);
InputStream rd;
rd = server.getInputStream();
System.out.println("" + Integer.valueOf(rd.read()));
}catch(UnknownHostException e){

}
catch(IOException e){

}

}

}

Output Netbeans:


init:
deps-jar:
Compiling 1 source file to C:\Users\Shinnok\Documents\NetBeansProjects\Test\build\classes
compile:
run:
107
BUILD SUCCESSFUL (total time: 1 second)

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare mie sau majoritatea de aici sunteti atat de varza incat nu reusiti sa ajungeti nici macar la level1.Nu ma pot abtine sa nu zic deoarece am observat nivelul de pregatire a masei de useri de pe rst.Majoritatea sunteti praf.Daca schimbam titlul si puneam "so tare metoda de hack yahoo" sau "cum sa furati adresa de yahoo si hi5 a prietenului vostru" sa vezi atunci ce de comentarii si ce de dezbateri.In plus adresele celor pe care voi vreti sa puneti mana sunt total neinteresante,doar pentru a va da mare apoi sau pentru a va spiona prietena prietenul.Nici macar nu stiti la ce foloseste o adresa de Yahoo.Daca nu puteti nici macar sa scrieti un simplu programel in orice limbaj vreti voi si sa rezolvati level0(asta presupunund ca ati inteles macar ce se cere) atunci sunteti varza.

Daca puneam si "Cum sa iti faci gazon de fotbal!" sau "Zece pasi utili in Minesweeper" :)) cred ca era mai interesant.Varza!!

Sunt si cateva persoane care mai stiu si ei despre ce e vorba cu calculatoarele astea,se stiu ele care...insa restul... :twisted:

Sper ca nu am suparat adminii.Kenpachi da-le ban pana te dor mainile ca ajunge rst ca un torrent pe tpb 1000 de leecheri si 3 seederi.

PS:Am ajuns la level3.

Link to comment
Share on other sites

m-am jucat azi vreo 15 min in c# sa fac chestia...da am ametit la little endian-ul ala...ca tot cei 4 uint imi dau 0 :o acolo e sigur :D

aici e link catre surse:

http://rapidshare.com/files/106605733/plm.rar.html

o sa vad diseara mai multe cand ajung acasa :D

Atata timp cat ai un procesor din gama intel x86,amd(little endian) ceea ce presupun ca ai nu trebuie sa iti faci probleme in legatura cu endianness deoarece serverul vortex.labs.pulltheplug.org este tot little endian(that vortex is on an x86 machine (meaning, a little endian architecture)).

http://en.wikipedia.org/wiki/Endianness

Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate...la asta nu mam gandit...am sapat oleak si intradevar java este big endian(la fel cu network order si multe alte protocoale).E un lucru important pe care nu il stiam.Mersi pentru info.Insa la fraza

Nu e adevarat.Chestia cu endianness tine de limbajul de programare.

trebuie sa te contrazic pentru ca endianness nu tine de limbajele de programele cat tine de arhitecturile de procesoare(daca stiai asta ignora afirmatia insa din ce ai spus tu cam asta am inteles).Endianness provine de la modul in care un procesor aranjeaza secventele de octeti/bytes in memorie precum si ordinea in care sunt interpretati atunci cand sunt cititi din memorie.

Deasemenea treb sa te contrazic aici...

pe cand in c/c++ sunt little-endian

Deoarece C nu tine cont de endiannes in sensul ca nu exista nici o specificatie iso sau ansi care sa specifice acest lucru ci este lasat in sarcina programatorului.Limbajele mai noi tind sa scape programatorul de aceasta sarcina...dupa cum am vazut Java.Asadar daca o aplicatie X in Java v-a comunica cu o aplicatie Y facuta tot in Java atunci programatorul poate sa ignore endianness.Este usor de inteles motivul implementarii endianness universal pentru java datorita unuia din scopurile principale ale java:portabilitate.Insa daca o aplicatie X in java comunica cu o aplicatie Y in C atunci endianness trebuie luat in considerare.Trebuie sa se stie macar procesorul pe care ruleaza aplicatia in C sau daca cel care a scris Y a implementat el insusi unul din cele doua protocoale indiferent de arhitectura pe care ruleaza.

Asadar luand ce a zis Vhaerun in considerare precum si ce am scris eu aici...sper sa nu fi gresit ceva...darkking daca lucrezi intr-unul din limbajele ce au definit prorpiul endianness/byte order cum ar fi Java atunci trebuie sa faci conversiile necesare.

Link to comment
Share on other sites

Logic sa tina de procesor endiannes-ul . Dar cum java e big-endian , asa c/c++ e , in general ( din cate stiu eu ;lucrez pe C/C++/Java ) e little-endian . Bineinteles toate chestiile astea tin de platforma , si la o adica poti scrie un tip de date cum vrei tu , cu toate ca un limbaj e sau nu big-endian .

Link to comment
Share on other sites

Pentru cei interesati si care sau hotarat sa se apuce de vortex sau semtex...desi ma indoiesc ca sunt prea multi...puteti intra pe urmatoarele servere de irc:

irc.overthewire.org

irc.pulltheplug.org

Canalele #social #vortex sau #semtex pentru eventuale nelamuriri,ajutor,intrebari...etc.

Deasemenea puteti gasi un tutorial pentru vortex level0 aici:

http://www.overthewire.org/node/399

Eu am terminat level0,1,2 din vortex iar acum sunt la 3 deci ma puteti intreba aici sau pe privat eventuale probleme,nelamuriri,ajutor legat de level0,1,2 insa sa nu indrazniti sa imi cereti rezolvarile pentru ca nu vi le dau.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...