Jump to content
c0dek

Cum sa pozitionezi instant un video pe YouTube.

Recommended Posts

Sa incepem sa spunem ca Google adora videoclipurile. Si de ce un video conteaza mai mult decat o mie de cuvinte? Youtube este Google. De ce sa nu profitam de asta?

Youtube ofera posbilitatea sa transmiti eventuri LIVE care raman registrate in arhiva si sunt diponibile ca un video normal pentru utilizatori.

In acest tutorial vom vedea cum sa pozitionam un video Youtube in motorul de cautare Google folosind functia Live Event de YouTube.

Primul pas consta in gasirea unei niche, un cuvand cheie si dupa ce am analizat concurenta putem sa incepem.

Dupa ce am creat un Channel Youtube si lam optimizat corect este necesar sa creeam videoclipul.

In motoda mea trebuie sa urmarim pasii urmatori:

  • Pregatirea videoclipului
  • Realizarea canalului Youtube si configurarea Live Events Youtube.
  • Incarcam videoclipul prin WireCast
  • Finalizarea
  • Strategia de Link Building

Pregatirea videoclipului

AXw121D.png

Sa incepem, in primul pas este necesar convertirea video-ul in formatul WAV (sa spunem ca depinde de sistemul operativ, formatul WAV este folosit in ambientul Microsoft Windows. In ambientul Apple trebuie sa folosim formatul MOV). Ca sa convertim video-ul eu va sugerez sa folosit siteul Online converter - convert video, images, audio and documents for free (este online si gratis, dar daca aveti un alt tool personal nu conteaza)

Dupa ce totul a functionat cu succes schimbati numele la fisier cu cuvantulcheie: vei avea ceva de genul "cuvantulcheie.WAV"

Acum este necesat sa modificam metadata de la fisier, selectati fisierul si mergeti la properties.

Urmatorul pas este sa mergeti la Details si compilati Title, Subtitle. La sfarsit pune rating-ul la maxim posibil.

Realizarea canalului Youtube si configurarea Live Events Youtube

Incarcam videoclipul prin WireCast

Finalizarea

Strategie de Link Building

Voi termina de scris articolul in seara asta, daca aveti intrebari legate de positionarea in serp, astept PM.

Edited by c0dek
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...