Jump to content
Nemessis

ITmpotenta romaneasca

Recommended Posts

Dac? vorbim strict de white-hat, oare cum ar putea face o persoan? s? pun? România pe hart??

Aratand ca isi conduce cu succes propriile studii, nu repetand mot-a-mot ce au descoperit altii. Asta nu ii face experti. Daca te uiti zilnic la meciuri de fotbal, nu inseamna ca esti la acelasi nivel cu Hagi.

Personal, am lucrat în cercetare în domeniul IT. Am avut câteva paperuri (peer-reviewed) publicate în diferite jurnale. Nu am avut niciodat? dorin?a s? le ?in în fa?a unei audien?e care d? cu "./scan 201.201" 24/7.

Nici nu era vorba despre o asemenea audienta.

Link to comment
Share on other sites

Nu intelegeam de ce se promova pe RST solver-ul de conquiztador. De ce am fi avut nevoie sa atragem in comunitate hoarde de imbecili? Doar erau profani aterizati din alte nevoi decat de a invata ceva interesant. Apoi n-am inteles de ce era nevoie de SEO pe un forum "underground". De ce nu se puteau sterge pur si simplu thread-uri vechi? Dar sfaturile de viata primite de la administratori, chiar erau necesare intr-o asemenea comunitate? In acelasi asentiment de confuzie pluteau si legaturile forum-ului cu presa autohtona, ulterior internationala. De ce un forum de hacking ar avea nevoie de constanta in publicitate? Dar mai retineti obscuritatea administratorilor? Dar relatia lor cu forum-ul? Cine erau si ce faceau in viata reala? Dar de ce se eliminase testul de cunostinte la inregistrare? Iar care era efectul voit al experimentelor sociale? Si multe alte intrebari care au un raspuns simplu: viziune.

Nemessis a crescut o generatie care, la final, n-a inteles the big picture. Generatiei i s-a dat o formula simpla: motivatie + educatie + "keep it simple". Atunci esecul de unde se trage? Dupa multe reiterari consider ca am gasit pacatul: abandonul. De ambele parti.

Scena n-a disparut, e doar ciclica in timp. Ce ar fi de facut?

Intalniti-va, vorbiti, faceti planuri. Cei mari sa devina modele, cei mici sa-i urmeze. Unii aveti, poate, si datoria morala de a fi calauze. Socializati, apropiati-va & think big!

Viziune avem, strategii pe termen scurt, mediu, lung nu. Dar e iar iz de sarbatoare ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...